588 men van de residentie Kedoe weder, als vroeger, tot de 2e militaire afdee- ling zal behooren. De wijziging houdt o.a. verband met den overgang van het 2e Depot bataljon van Willem I naar Gombong (in de afdeeling Keboemen gelegen). Bij hetzelfde G.B. is voorts ten behoeve van het militair beheer in bui tengewone omstandigheden de volgende onderverdeeling van de militaire afdeelingen op Java in landstormdistricten vastgesteld: Ie landstormdistrict, om vattende de afdeelingen Bantam, Batavia, Buiten zorg en Krawang, met Weltevreden als standplaats van den districts commandant; He landstormdistrict, omvattende de afdeelingen West-Priangan, Midden- Priangan en Oost-Priangan, met Bandoeng als standplaats van den districtscommandant IIIe landstormdistrict, omvattende de afdeelingen Indramajoe, Cheribon en de residentie Pekalongan, met Cheribon als standplaats van den districtscommandant; IVe landstormdistrict, omvattende de residentie Banjoemas, met Kroja als standplaats van den districtscommandant; Ve landstormdistrict, omvattende de residentiën Kedoe, Jogjakarta, Soera karta, Kediri en Madioen, met Soerakarta als standplaats van den districtscommandant Vie landstormdistrict, omvattende de residentiën Semarang en Rembang, met Semarang als standplaats van den districtscommandant; Vlle landstormdistrict, omvattende de residentiën Soerabaja, Pasoeroean, Besoeki en Madoera, met Soerabaja als standplaats van den districts commandant. De landstormdistrictscommandanten zullen door den Legercommandant worden aangewezen; door dezen zal tevens het tijdstip worden aangegeven, waarop die gezaghebbender; hunne functie als zoodanig zullen aanvaarden. De verdeeling van Java en Madoera in landstormdistrtcten als boyen vermeld vormt den grondslag voor de organisatie van den landstorm. 8. UIT DE PERS. Uit de Locomotief van 13 en 19 Augustus 1925. Marine en Koloniën. SPLITSING AANSTAANDE? Een afzonderlijke Marine voor Koloniën. In verband met de bekende en dezer dagen nog eens telegrafisch gereleveerde zienswijze van minister Lambooy is onderstaand artikel uit het Amsterdamsche Handelsblad" van actueele keteekenis. I. In de laatste maanden is het departement van Marine meermalen het voorwerp geweest waarnaar de belangstelling der militaire medewerkers van verschillende dagbladen uitging, zonder dat echter die belangstelling een voor dat departement bizonder prettige richting nam de strekking der bedoelde artikelen was meestal van dien aard, dat opheffing van een afzonderlijk Marine-departement wenschelijk werd geacht en dit zou kunnen worden ondergebracht onder het ministerie van Oorlog. Dergelijke desiderata zijn meer geuit en ook van verschillende kanten weerlegd, doch in verband met de tegenwoordige omstandigheden lijkt het mij gewenscht het perspectief, dat zich thans voor de Marine opent, wat uitvoeriger te beschouwen, niet

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44