vermogen gesteld, tot een geweldige overschatting van de waarde van het binoculair zien komt. Hij heeft voor de keuring van vliegeniers een toestel gecon strueerd bestaande uit twee verticale staafjes, op een afstand van 6 M. voor den proefpersoon geplaatst, zoodanig dat het vlak der staafjes evenwijdig aan de horizontale verbindingslijn der beide oogen is. Een derde staafje is, eveneens verticaal, op een wagentje opgesteld. Aan dit wagentje is een touw bevestigd waardoor de proefpersoon het naar zich toe of van zich af kan bewegen. Hij krijgt de opdracht het derde staafje in het vlak der beide vaste te plaatsen. Het gemiddelde van de fouten bij 10 dergelijke proef nemingen gemaakt, wordt vastgesteld; v. W. F. neemt nu aan dat de goede vliegers een gemiddelde fout van niet meer dan onge veer 10 m. M. maken. Nu is echter bekend, dat de grenswaarde van een waarneembare parallax bij een normaal mensch ongeveer 1 minuut bedraagt; dit bedrag wordt door Flamme genoemd en wordt ook elders aan getroffen. In radialen uitgedrukt komt 1 minuut ongeveer overeen met 1 (3000. Men kan nu berekenen, waar de grens van het zichtbaar afstandsverschil bij een afstand van ongeveer 6 M. zal liggen. Aannemende een oogafstand van a M. vindt men voor de hoek- waarde van deze lengte op een afstand b het bedrag a -|- dus Aa A-f - Aa b. b b2 Geeft men a de absolute waarde 1/3000, a de waarde 0.065 M. (normalen oogafstand) en b de waarde 6 M., dan vindt men voor de absolute waarde van A b ~3ÖÖÖ X 0.065 °'185 M' m. a. w. van een normaal mensch is niet te verwachten dat hij, dank zij zijn binoculair vermogen, afwijkingen kleiner dan 185 m. M. opmerkt. Dit is een bedrag maal zoo groot als dat, het welk Dr. v. W. P. eischt. Zelfs al houdt men niet) al te streng vast aan het bedrag-y^yy dan nog zal men niet anders kunnen concludeeren, dan dat de binoculaire test hier volkomen fout gesteld is, en dat het staaf jesapparaat, totdat zijn bestaansrecht beter gemotiveerd wordt, opgeborgen dient te worden. Eenzelfde overschatting van de waarde van het binoculaife zien vindt men bij Dr. v. W. P. waar hij betoogt l): De rela- Blz. 63 628

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 20