gelegen op een lijn evenwijdig aan de assen XX' en YY'. Het punt D, dat de lijn voorstelt, welke door den oorsprong gaat is het snijpunt dezer lijn met de loodlijn van de grafiek (ad b). 5). De afstanden van dit laatste punt D tot de punten P, Q enz., zijn evenredig met de afstanden van den oorsprong tot de betrok ken lijnen. Toepassing bij het schieten Toetsen we thans de voorgaande beschouwingen aan de methode, zooals in het V. S. A. beschreven (fig. 7 en 8). Zij O het inschietpunt, V en W de beide waarnemingsposten en K de batterijde lijn KOL stelt dan de gewenschte zijde- lingsche richting voor. Nadat het directiestuk zoo goed mogelijk in de richting is gebracht, worden 2 schoten gedaan met denzelfden kijkerstand, doch in afstand verschillendonderstellen we, dat de spring- punten vallen in de lijn L, (S, en S2). De batterij is zoover verwijderd, dat de lijn L, evenwijdig mag worden ondersteld aan de lijn L. Sp. Sj wordt door V rechts en door W links waargenomen. De waarnemingen geven de afstanden tot V- en W-as, doch uitgedrukt in een verschillende, maat, nl. in °/00 v/d waarne mingsafstanden volgens het voorgaande is dit echter geen bezwaar. Zet men rechter waarnemingen naar rechts en linker idem om gekeerd uit, dan geeft S, in de grafiek de verbindingslijn 11. S2 geeft op dezelfde wijze 22het snijpunt P stelt nu de lijn L, voor. Het directiestuk wordt nu een zeker aantal duizendsten, bv. 10 °lno naar links omgezet, waarop schot 3 volgt, gevende een sp. S3, gelegen in de lijn L,, en voorgesteld door het punt Q. De correctie C, noodig om de richtlijn door O te doen gaan, is nu de afstand van O tot de lijn Ln, uitgedrukt in °/00 van den schootsafstand. Uit conclusie ad 5) blijkt, dat C QD 10QP. Door de lengten van de stukken QD en QP op te meten, kan dus C worden gevonden. Eindbeschouwing. Uit den aard der zaak is de methode alleen zuiver, indien de lijnen L, L, en Lu evenwijdig aan elkaar zijn; in werkelijk heid is dit natuurlijk niet het geval. Behalve dat de richtlijnen in K bij elkaar komen, vallen als gevolg van de breedtespreiding bovendien de verbindingslijnen der spn met K niet samen met de richtlijnen. Zoolang de hoek tusschen de uiterste richtlijnen echter niet meer bedraagt dan 10 °/oo. blijft de methode practisch bruikbaar. Een verdere onnauwkeurigheid ligt in het feit, dat de waar nemingen niet de afstanden tot de waarnemingslijnen geven, doch 633

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 25