der begrippen blijkt dat deze grootheden als volgt van elkaar afhankelijk zijn. In de radiotechniek spreekt men echter liever van golflengte dan van frequentie wanneer men uitgezonden trillingen wil qua- lificeeren. We weten nu hoe de radiografische signalen overgebracht worden en doet zich natuurlijk onmiddellijk de vraag voor le. hoe worden de trillingen opgewekt? 2e. hoe worden ze opgevangen en hoorbaar gemaakt voor het menschelijk oor? Met de beantwoording der eerste vraag beginnende, brengt de bespreking der uitstraling van ethergolven al direct de moeilijkheid mede om een technisch juiste en volledige en toch populaire verklaring te geven. De lezer veroorlove mij dus een onvolledigheid door het negeeren van optredende electrische velden, welker vermelding niet onmisbaar is tot geven van eenig inzicht in de gang van zaken. Men zal zich nog wel herinneren hoe er ringvormige krachtlijnen a.h.w. uitgestraald werden om een gestrekten geleider, waarin een electrische stroom begon te loopen hoe dit veld van ringvormige krachtlijnen constant bleef wanneer de betrekkelijke stroom constant bleef en ten slotte hoe de krachtlijnen succes sievelijk weder op den geleider terug vielen, wanneer de stroom in den geleider afnam. Laat men dus een wisselstroom van b.v.b. 50 wisselingen in de secunde door een gestrekten draad gaan, dan kan men zich voorstellen dat de krachtlijnen om dien draad 50 maal uitgestraald worden en 50 maal weder terug vallen. Opgemerkt zij hierbij, dat de krachtlijnen slechts een voorstel ling vormen van het magnetische veld dat zich om den geleider vormt en dat de voortplanting van dit magnetische veld weer niets anders is dan een ethertrilling en hierop zij met het oog op het volgende nadrukkelijk de aandacht gevestigd dat de voortplanting van het magnetisch veld dus tijd vereischt. Aan den wisselstroom van 50 per.odes heeft men echter nog niets voor radio-doeleinden. Voert men echter het aantal wisselingen per secunde van den wisselstroom op, m.a.w. voert men de frequentie op, dan kan men zich voorstellen dat er een moment komt, dat er een belangrijk deel der uitgestraalde krachtlijnen (om bij deze gemakkelijke voorstellingswijze te blijven) geen tijd heeft gehad om op den geleider terug te vallen, voordat er weder nieuwe krachtlijnen uitge straald werden tengevolge van de volgende stroomaangroeiïng en dat de eersten door deze laatsten weder teruggedrongen worden. golflengte F frequentie V Snelh. v. voortpl. 636

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 28