Bij de vonkenstations b. v. b. ontstaat bij iedere overspringende vonk een hoogfrequentiewisseling met afnemend spanningsmaxi mum ofwel amplitude (door energieverlies, b. v. b door warmte ontwikkeling, enz.). Heeft men dus 1000 vonken per secunde zoo als bij de z. g. n. fluitvonkenstations, dan ontstaan er 1000 van deze slingeringetjes per secunde. Men spreekt hierbij van gedempte golven. De lamp-, booglamp- en machinezenders leveren echter z. g. n. ongedempte golven, omdat men op bepaalde manier hierbij het energieverlies aanvult. De amplitude blijft dus steeds gelijk. De ongedempte golven hebben altijd een zuiverder golflengte. Voor de militaire veldstations zijn het meest van belang de drie-electroden-lampzenders, waarmede onze autostations zijn uitgerust. De lampen van bovenbedoelde stations bestaan uit een glazen omhulsel, waarbinnen een gloeidraad is aangebracht (de kathode). Om de gloeidraad heen is een gazen cylindertje, het z. g. n. rooster aangebracht en daaromheen weer vindt men de cylin- drisch omgebogen plaat of anode. Wanneer men deze lamp op een bepaalde sterkte laat branden, een spanning van 6000 Volt op de anode brengt en aan nog eenige schakelingsvoorwaarden voldoet, zal de lamp in staat zijn om electrische slingeringen teweeg te brengen. De energie voor die slingeringen wordt opgewekt door een wisselstroomdynamo van 75 Volt, welke wisselspanning opge- transformeerd wordt tot 6000 Volt, gericht door een twee-elec- troden-gelijkrichterlamp (welke de stroom slechts in een rich ting doorlaat) en daarna op de anode der zendlamp wordt ge bracht. Dikwijls volstaat men niet met een antennekring alleen, doch brengt men eerst de electriciteit in slingering in een z. g. n. tusschenkring waarvan men de slingering laat overdragen op de antennekring. Deze overdracht geschiedt door het z. g. n. koppelen van een spoel van een der kringen met een tweede spoel van de andere kring (transformatorwerking), terwijl voor een goede overdracht om nader te verklaren redenen de frequentie van beide krin gen zooveel mogelijk gelijk moet zijn „gelijk afgestemd" zooals men de kringen dan noemt. Nu zijn we gekomen aan de beantwoording van de vraag hoe vangt men de ethergolven op Het is den lezer wel bekend dat wanneer een geleider gesne den wordt door een krachtveld, er een electrische spanning in dien geleider wordt opgewekt. Ondertusschen zou de spanning welke in een luchtdraad van een ontvangstation zou worden opgewekt, wanneer deze gesne den werd door ethergolven van willekeurige lengte, minimaal 638

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 30