klein zijn immers de ethergolven zijn op eenigen afstand van het zendstation reeds belangrijk verzwakt. Wanneer echter het ontvangende luchtnet deel uitmaakt van een slingerkring, waarvan men de golflengte in overeen stemming heeft gebracht met die van de aankomende ethergolven, dan zal er in genoemden slingerkring een opslingeren van de electriciteit plaats hebben (vergl. een schommel die op het juiste oogenblik telkens een licht duwtje krijgt; ofwel vergl. het mee trillen van een vioolsnaar met een andere snaar welke wordt aangestreken met het zelfde trillingsgetal). Heeft men dus de ethergolven opgevangen in een antenne- slingerkring, dan rest noghet hoorbaar maken van de signalen. Wanneer men den verkregen wisselstroom door een telefoon zou laten gaan zonder meer, zou de telefoon niet „aanspreken" omdat de membraamplaat niet bij machte zou zijn om de snelle (immers hoogfrequentie) wisselingen te volgen. De ontvangst van gedempte golven is heel wat eenvoudiger dan die van de ongedempte golvenimmers is men in staat om van zoo'n slingering, veroorzaakt door één vonk, de negatieve stroomstootjes weg te nemen, dan zal het effect van de over blijvende positieve stroomstootjes op de membraamplaat zijn, als van een stroompje dat de gemiddelde waarde heeft van die positieve stroomstootjes (zie fig. 7), m.a.w. deze plaat wordt dan één keer aangetrokken en weer losgelaten en geeft daarbij een tik in de telefoon. Dit gebeurt nu telkens wanneer een vonk is overgesprongen springen er dus 1000 vonken per secunde over dan ontstaat er een toon met trillingsgetal 1000 en dit geeft het aangenaamste geluid voor het opnemen der teekens. De golf welke uitgezonden wordt door een ongedempten zender echter, bestaande uit een doorloopende reeks hoogfrequentie-slinge- ringen van gelijke amplitude, geeft meer moeilijkheden voor de ontvangst. Het is hierbij noodig om hetzij de opgevangen golf als het ware in stukjes te knippen (liefst 1000 p. s.), hetzij deze te transforineeren tot een laagfrequentie-slingering welke wel invloed heeft op de membraamplaat. Tegenwoordig wordt bijna uitsluitend de laatste methode, de z. g. n. zwevingsontvangst toegepast. Behalve de bedoelde transformatie (of de onderbreking) der ontvangen golf, is het ook bij ongedempte golven noodig om, evenals bij gedempte ontvangst, de negatieve stroomstootjes weg te nemen m. a. w. alleen de positieve stroomstootjes toe te laten tot de telefoon. Dit kan gebeuren, ten eerste met een bepaald soort kristal (silicon, carborundum, enz.) dat de eigenschap heeft om alleen in één richting een electrischen stroom door te laten, of ten 639

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 31