Wel komt het gewenscht voor hier eenige kenmerkende vóór- en nadeelen van het onderhavige verbindingsmiddel op te sommen. Als voordeelen zijn o. a. te noemen le. dat de verbinding in korten tijd tot stand kan komen. De vervoerbare stations zijn meestal dusdanig verpakt of in voertuigen opgesteld, dat de tijd, benoodigd voor de totstand koming van de verbinding, hoofdzakelijk beheerscht wordt door den tijd waarin een geschikte opstellingsplaats kan worden bereikt en dien waarin de masten worden opgezet; 2e. dat de verbinding nooit verbroken (wel verstoord) kan worden; 3e. dat de verbinding, alhoewel zij sterk beïnvloed kan worden door tusschenliggende hooge bergen en sterke begroeiing in de onmiddellijke nabijheid van het station, verder vrij onaf hankelijk is van de begaanbaarheid van het tusschenliggend terrein (b. v. b. een zöne, door vijandelijk vuur bestreken diepe ravijnen); 4e. dat de verbinding vrij onafhankelijk is van duisternis, regen of wind. Tegenover deze belangrijke voordeelen boven vele andere ver bindingsmiddelen staan echter ook eenige bedenkelijke nadeelen. le. De toestellen zijn kwetsbaar en de bediening ervan vereischt een speciale vakkennis en dus een langdurige opleiding. Dit brengt een lastige aanvulling van het personeel, vooral in oorlogstijd, met zich mede. 2e. De vijand kan de eigen seinen afluisteren. Hieraan is echter door gebruikmaking van code wel eenigszins tegemoet te komen, doch het omzetten der telegrammen vereischt veel tijd en beteekent een bron van vergissingen te meer. 3e. De vijand is in staat de verbindingen te storen door met een krachtig station op dezelfde golflengte willekeurige teekens uit te zenden. Hieraan zou men zich kunnen onttrekken door telkens van golflengte te veranderen, doch ook dit eischt vaardig per soneel en kost veel tijd. 4e Zijn er vele stations tegelijk in bedrijf dan is een zeer stren ge seintucht vereischt om den dienst niet hopeloos in de war te sturen. Door de kwaliteit van de moderne zenders en van de ont vangtoestellen hoog op te voeren, zouden meerdere, met wei nig verschillende golflengten seinende stations gelijktijdig kunnen werken zonder elkaar te storen. Vonkzenders zijn hiervoor minder geschikt. 5e. Onder de storende invloeden op een goede werking nemen, vooral in de troepen, de luchtstoringen een voorname plaats in. De morgenuren na zonsopgang tot 12 uur zijn het vrijste van deze storingen, zij nemen dan meestal gestadig toe, om na zonsondergang hun grootste hevigheid te bereiken. 643

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 35