In de lage vlakten heeft men meer last van luchtstoringen dan in koelere, hoogere streken. Wel heeft men middelen bedacht om de hinderlijke invloe den der luchtstoringen te beperken, doch om ze afdoende te bestrijden is nog niet gelukt; bovendien zijn de middelen minder eenvoudig toe te passen op verplaatsbare stations. 6e Ten slotte schuilt er voor dit verbindingsmiddel nog een ge vaar in het peilen van het station door den vijand. Door middel van een nader te behandelen methode is men in staat de opstellingsplaats van een bepaald station nauw keurig te bepalen. Uit den aard van het station, c.q. uit de afgeluisterde seinen, is dikwijls op te maken aan wien het station toegevoegd is. Door de opstellingsplaats of de bewegingen van het station te weten te komen, krijgt de vijand dan een inzicht in de opstel ling en handelingen van de eigen troepen. WIJZE VAN VERVOER. Voor militaire doeleinden zullen vervoerbare radiostations uiteraard de meeste toepassing vinden. Men kan deze stations naar de wijze van vervoer verdeelen in a). Autostations. b). Karrenstations. c). Draagbare stations voor pakpaarden. d). Draagbare stations voor dragers. De krachtigste stations zullen meestal voor het vervoer een auto vereischen en daardoor aan de groote wegen gebonden zijn. Dit is evenwel geen bezwaar daar ze aan de grootere troepeneen heden en staven toegevoegd worden. Karrenstations kunnen zich reeds op minder begaanbare wegen wagen, terwijl stations op pakpaarden zich door het terrein kun nen bewegen, evenals de kleinere draagbare stations welke in manslasten worden verdeeld. Het kleinste praktische station vertegenwoordigt intusschen nog een 3 a 4 mans draaglast. Globaal genomen neemt de werkingssfeer af naarmate de be weegbaarheid toeneemt, hetgeen echter niet in strijd is met het gestelde doel der stations. Integendeel is het niet aan te bevelen stations te gebruiken welke veel sterker zijn dan voor de te overbruggen afstand nood zakelijk is; dit in verband met mogelijkheid van onderlinge storingen. Voor het verkeer met vliegtuigen gebruikt men als grondstation alleen een ontvanger, daar de uitgezonden seinen in het vliegtuig, vanwege het geraas van den motor, niet of zeer moeilijk opge nomen kunnen worden. 644

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 36