OPSTELLING. De keuze van de opstellingsplaats is vooral in Indië dikwijls zeer lastig, daar het station gebonden is aan het onderdeel waar aan het toegevoegd is, zoodat meestal nietaan alle eischen welke men aan een goede opstellingsplaats zou kunnen stellen voldaan kan worden. Enkele eischen zijn o. a. a). De opstellingsplaats moet open en vlak zijn en voldoende ruimte bieden tot het opstellen der antenne, liefst in de rich ting van het station waarmede verbinding gezocht zal worden. b). De opstellingsplaats moet toegankelijk zijn voor het voertuig, zoodat het op de vereischte plaats onder de antenne kan komen. c). De onmiddellijke omgeving moet vrij van zware begroeiing of aanzienlijke verheffingen van den bodem zijnalthans in de richting waarin zich het correspondeerende station bevindt. PERSONEEL. Per radiostation worden meestal 24 telegrafisten en een commandant ingedeeld. In Indië is kortelings een proef genomen met Inheemsche telegrafisten. Als soundrist hebben deze telegrafisten uitstekend voldaan, doch het telefoneeren bleek een struikelblok te wezen, omdat de kennis der Nederlandsche taal voor dit doel te beperkt bleef. Ook een leidende positie bleek hen niet te kunnen worden toevertrouwd, zoodat in de behoefte aan stationscommandanten toch steeds door Europeanen zal moeten worden voorzien. HET RICHTINGZOEKEN. Bij de opsomming van eenige soorten van antennes werd hiervoor de raamantenne reeds genoemd. Deze antenne verschilt in aanzien zeer van de andere soorten en bestaat meestal uit eenige draadwindingen op een houten of ebonieten raamwerk gemonteerd. De meest kenmerkende eigenschap van het „raam" is wel, dat het de radioseinen uit de richting van het vlak van het raam het beste opvangt, en uit richtingen daar loodrecht op in het geheel niet. Van deze eigenschap nu maakt men gebruik bij het „richting- zoeken", d.w.z. bij het bepalen van de richting waarin zich een zendend station ten opzichte van den eigen raamontvanger bevindt. De ervaring leert ons evenwel dat het bepalen van den stand van het raam, waarbij men het hardste geluid in de 645

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 37