telefoon krijgt, uiterst lastig is en dat men beter doet de twee standen op te zoeken, waarbij het geluid te zwak wordt voor het menschelijk oor. De gemiddelde stand geeft dan een richting aan, loodrecht waarop men het zendende station dient te zoeken. Doet men ter zelfder tijd een dergelijke waarneming op een andere plaats, dan heeft men in het snijpunt der gevonden rich tingen een plaatsbepaling voor het zendende station, hetgeen eenvoudig op de kaart is vast te leggen. Het richtingzoeken geschiedt ook wel met twee vaste, loodrecht op elkaar staande ramen en twee loodrecht op elkaar staande vaste spoelen, elk met een raam verbonden. Binnen de vaste spoelen is een draaibare spoel opgesteld. Komen er seinen uit de richting van één der ramen, dan worden alleen in dit raam spanningen opgewekt en overgedragen op de bijbehoorende spoel. Wil men deze spanningen over laten nemen door de draaibare spoel, dan dient men deze evenwijdig te stellen aan de genoemde vaste spoel. Komen de seinen evenwel uit een willekeurige richting en stellen we ze door een vector voor, dan zullen de in de ramen en bijbehoorende vaste spoelen opgewekte spanningen zich verhouden als de onbondenen van dien vector (zie fig. 10). Wil men in de draaibare spoel een maximum inductie verkrijgen, dan dient men de spoel in de richting van de resultante der spanningen te plaatsen. Staan de vaste spoelen evenwijdig aan de bijbehoorende ramen, dan geeft de richting van de draaibare spoel tevens de richting aan van het zendende station. 5. VEREENIG1NG VAN OUD-GEMOB1LISEERDEN. Gaarne verleenen wij onze medewerking tct bekendmaking van hei navolgende: „In Holland bestaat sinds eenigen tijd een vereeniging van „Gerechtig den tot het dragen van het MOBILISATIE KRUIS.'' Doel van de vereeniging is het bevorderen van het onderlinge saam- hoorigheidsgevoel bij allen, die in de jaren van 1914 tot 1918 in Nederland onder de wapenen zijn geweest en verder is het doel ook: onderling hulpbetoon. Een soort broederschap dus van al degenen die in de vaak moeilijke mobilisatie-jaren dezelfde lusten hebben medegemaakt en vooral dezelfde lasten hebben ondergaan, een verbond ook waarin de beter gesitueerden in de herinnering aan gemeenschappelijk doorstaan mobilisatie-lief en leed de aanleiding vinden om aan hun gewezen krijgsmakkers, die zulks noodig blijken te hebben, de helpende hand te reiken. De vereeniging heeft in Holland reeds gewestelijke afdeelingen, o.a. te Rotterdam, s'Gravenhage, Ridderkerk, Hilversum, Zwolle, Oldenzaal, Vree land, Utrecht, Beverwijk, enz. 646

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 38