649 No 42 (30-9-'25). De botiboeken model XII behoorende bij het voorschrift menages, be kendgemaakt bij mededeeling no. 41 dd. 22 September 1925, zullen worden verkrijgbaar gesteld in groot en klein formaat. Het groot formaat bonboek dat reeds verschenen is, kost f 1,40; het klein formaat zal ongeveer 90 cent kosten. In verband hiermede moeten de aanvragen van bonboeken model XII afzonderlijk worden ingediend, gesplitst in groot en klein formaat. (Het laatste is de helft van'het eerste en bestemd voor bons tot ontvangst van artikelen zooalsbrood, rund- of varkensvleesch en artikelen uit het com pagnies-levensmiddelenmagazijn). 7. UIT DE PERS. De splitsing der marine. In verband met de plannen (welke zouden bestaan) tot splitsing der Marine is het volgende artikel uit het „Algemeen Handelsblad", van de hand van „Marin", de kennisneming waard. Wat tot dusverre uit verschillende uitlatingen bekend is geworden, duidt er wel op, dat stappen gedaan zullen worden om de maritieme verdediging van Nederland en van Indië geheel van elkaar te scheiden, zoodat de Staatsmarine haar langsten tijd gehad heeft en deze in een afzonderlijk Nederlandsch en Indisch gedeelte uiteen zal vallen. De im periale belangen raken daardoor op den achtergrond, aan de mogelijkheid van een bevredigende oplossing van het personeelsvraagstuk der Indische vloot twijfelt de Regeering niet meer en we zullen dus een richting uit gaan, waarvan een groot gedeelte der Marine de verwezenlijking nog niet mogelijk achtte. Dat in die beslissing vooral het oordeel van den kabinets formateur den doorslag heeft gegeven, staat voor mij vastHij was het, die reeds in de Staatscommissie van 1912 die richting krachtig voorstond, doch door de toenmalige onoplosbaarheid van het personeelsvraagstuk moest hij zich wel bij de Staatsmarine neerleggen. Aan zijn initiatief is het vooral te danken geweest, dat de opleiding van inlandsche schepelin gen zooveel krachtiger ter hand is genomen en het zal ook nu weer zijn vertrouwen in Indische mogelijkheden geweest zijn, die hem de jongste beslissing heeft doen nemen. Juich ik die beslissing dus ten zeerste toe, tegenover de wijze waarop de uitvoering zal geschieden, sta ik wel eenigszins anders. Het beheer van het departement van Marine is thans opgedragen aan een Minister ad interim. De taak der Marine in Nederland zal als van ondergeschikten aard ondergebracht worden onder het departement van landsverdediging, een belangrijke inkrimping der Marine in Nederland en een concentratie daarvan zal er uit moeten volgen en van de thans bestaande etablisse menten te Den Helder, Amsterdam, Leiden, Gorinchem, Rotterdam, Hellevoet- sluis en Vlissingen zullen er zeer zeker verscheidene kunnen worden opgeheveneen zeer krachtige bezuiniging zal moeten worden doorge voerd en als men nu bedenkt dat het vorige kabinet een afzonderlijken Minister van Marine noodig achtte om tot bezuiniging te kunnen komen, dan klinkt het toch wel eigenaardig, dat men de zooveel ingrijpender hervormingen der eerstvolgende jaren aan een interim Adinister wil over laten, die van het geheele marinebediijf betrekkelijk weinig kan weten en door zijn taak aan oorlog ook weinig gelegenheid zal hebben zich daaraan te wijden. Een logisch gevolg daarvan is, dat de Minister voor alle belangrijke beslissingen op zijn adviseurs aan het Departement blijft aangewezen.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 41