In het eerste jaar veroorzaakten de niet onderzochte bestuur ders 50 meer schuldige botsingen en ongevallen dan de onder zochte bestuurders. Ook in het tweede jaar hadden de onderzochte bestuurders steeds nog 45 minder ongevallen en botsingen. De leerlingtijd kon op 50 worden teruggebracht'; voor chauf feurs gelukte dit met 40 De bedrijfsprestaties van de bestuurders te Berlijn bewijzen de economische en sociale noodzakelijkheid van de psychotechnische leerlingselectie. Een Engelsch onderzoeker Dr. MIRA, constateerde verder dat de ongelukken-frequentie onder 35 chauffeurs, die slecht volde den bij ue tests, 300 hooger was, dan onder de 45 die wel aan de tests voldeden. Het aantal ervaringscijfers ten aanzien van de verkeersberoepen kan nog met een groote serie worden vermeerderd, hetgeen mij hier ter plaatse echter overbodig voorkomt. Laat ik thans beknopt nog even de opmerkingen van den Heer d. R. v. S. op den voet volgen. Hij wijst op de onmisbaarheid van het voorafgaand medisch onderzoek, waarbij ik mij ten volle aansluit, doch dan met den aanvullenden eisch, dat dit in nauw verband met een psychotechnisch onderzoek moet geschieden. Bij de medische keuring in de oorlogvoerende landen b. v. werden vóór de invoering van het psychotechnisch onderzoek talrijke can- didaten afgewezen, omdat men ze te nerveus achtte. Toen men noodgedwongen ook nerveuze candidaten toeliet, bleek dat daar onder dikwijls de beste vliegeniers zaten. Men had de nervositeit als een geïsoleerde ongunstige gesteldheid aangenomen, zonder na te gaan wat in de individueele gevallen de invloed daarvan was op het reactie-vermogen en de tegenwoordigheid van geest. Sommige nerveuzen echter vertoonen een verhoogde werking van het psychische apparaat in momenten van gevaar en zijn daarna pas wat men populair zenuwachtig noemt, terwijl weer anderen in gevaar hun hoofd verliezen en gekke dingen doen. Om de eersten voor vliegenier ongeschikt te verklaren bleek dan ook een principieele fout te zijn. Schrijver meent, dat het vliegen met een instructeur hetzelfde inzicht, of liever dit inzicht in scherpere mate, zal verschaffen, dan het psychotechnisch onderzoek. Misschien dat schrijver hier een bepaald persoon met zeer bij zondere gaven op het oog heeft, maar door zeer vooraanstaande buitenlandsche vliegeniers werd mij herhaalde malen het tegendeel verklaard. Zij wezen m. i. terecht den absoluut verschillenden psychischen toestand van den vliegenier, wanneer deze de volle verantwoor delijkheid alleen moet dragen en noemden mij talrijke gevallen van schijnbaar goede vliegcandidaten, die op eigen beenen staande, 686

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 20