n n tief van den vijand grooter vrij heid wordt gelaten dan aan de eigen wilsuiting. (4) Wanneer het er dus om gaat den eigen wil beslissend aan den vijand op te leggen, dan moet men tot den aanval besluiten. De verdediging van een bepaald terreingedeelte (terreinvoorwerp) kan derhal ve in dat geval slechts ten doel hebben de betere verzekering (beveiliging) van den door an dere troepen te ondernemen aanval, dan wel om dezen troepen tijd en ruimte te geven zich voor het gevecht te groe- peeren. (5) Aangezien het offensief de beste voorwaarden biedt voor het behoud van een hoog moreel, zal, waar mogelijk, de kracht van de verdediging goeddeels moeten worden gezocht in den aanval. Om het doel niet voorbij Ie streven, zal in dat geval de aanval binnen de grenzen van het te verdedi gen terreindeel (terreinvoor werp) moeten worden gehou den (zgn. tegenstoot) en men zich daarbij moeten tevreden stellen met den binnenge drongen vijand weer terug te werpen. (6) De ervaring leert, dat een troep de hoop op over winning niet behoeft op te ge ven, zoolang hij nog in staat is tot het offensief. 148 (1) Aan alle afdeelingen, die ten aanval gaan, behoort L'attaque décisive, seule, est capable d'assurer le résultat cherché, le renversement de l'adversaire. (24) Défensive, quand on est éclairé et qu'on tien tie terrain nécessaire a la protection et a la préparation de Taction du gros et qu'il n'ya qu'a le conser- ver. (25) Toute bataille défensive de- vra done se terminer par une action offensive, une riposte, une comre-attaque victorieuse, ou il n'y a pas de résultat, (26) Toutefois ces calculs ne doivent jamais amener a affecter a Toccupation du point d'appui toute la troupe dont on dispose pour si faible qu'elle soit, il faut toujours en réserver une partie pour la contre-attaque. „Pressé fortement sur ma droite mon centre cède im possible de me mouvoir; situ ation excellentej'attaque." II faut que chaque soldat sache sa manoeuvre. 699 24) Des principes etc. p.285 25) ibid p.143 26) ibid p.267 27) ibid d.216 28) Rapport van Foch aan Joffre op 8-9-14 tijdens den eersten slag a/d Marne.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 33