8. updat verkenningsopdrachten een goed rendement afwerpen is het noodzakelijk dat zij door den opdrachtgever scherp omlijnd worden. Een zoodanige opdracht behoort te bestaan uit een aan tal positief gestelde vragen, zoodanig dat de beantwoording van het totaal der in de opdrachten gestelde vragen de door den opdrachtgever gewenschte gegevens oplevert. 9. Artilleriewaarnemings- en verbindingsopdrachten kunnen alleen slagen indien de waarnemers eenerzijds en de gezagheb- benden op den grond anderzijds elkaar doorloopend begrijpen. Waar men slechts over betrekkelijk onvolkomen middelen tot ge- dachtenwisseling beschikt, is een wederzijdsch begrijpen alleen mogelijk aan de hand van de in de voorschriften gegeven bepa lingen en de in de opdracht verstrekte gegevens. Alleen een straf vasthouden aan voorschrift en opdracht kan voorkomen dat mis verstanden ontstaan, die het slagen van de opdracht in gevaar brengen. Het gebruik van artilleriewaarnemings- en verbindingsvliegtui gen in een mobielen oorlog is alleen mogelijk, indien men een voudige voor alle omstandigheden geschikte regelen omtrent de samenwerking voorschrijft. 10. Waarnemingsvliegtuigen kunnen bij de uitvoering van hun werk begeleid worden door andere vliegtuigen van de zelfde vlieg- tuigafdeeling. Daartoe vliegen zij samen in verband, waardoor het geheel een groot defensief vermogen bezit. Voor verkenningen ver in het vijandelijk gebied zal een afzon derlijk, hoog vliegend vliegtuig meer kans op succes hebben dan een door anderen begeleid toestel. Waarnemingsvliegtuigen, optredende nabij de eigen, voorste af- deelingen worden als regel niet begeleid. Zij worden beschermd door vliegtuigen van den gevechtsvliegdienst en door luchtafweer- middelen op den grond. 11. Vliegtuigen bestemd voor den waarnemingsdienst worden vereenigd tot vliegtuigafdeelingen ter sterkte van 6 tot 12 vliegtuigen. Aan een zelfstandig opereerende troepenmacht worden de noodige waarnemingsvliegtuigafdeelingen toegevoegd. Sommige hiervan worden bestemd voor het rechtstreeksch gebruik door den commandant dier troepenmacht, terwijl andere ter beschikking van de comdten der onderdeelen worden gesteld en zulks in verband met de omstandigheden waaronder die onderdeelen zullen moeten optreden. 12. In den regel zal het geen aanbeveling verdienen afzonderlijke vliegtuigafdeelingen te bestemmen voor verkenning, artillerie- 703

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 37