712 aanvragen van gelden voorde functie van directeur-generaal De regeering grijpt deze gelegenheid aan om uiteen te zetten welke plannen zij t. a. v. de marine koestert. De nieuwe post beoogt de bevordering van een goeden gang van zaken en een intensief en doortastend marinebeheer, hetgeen teveel vergt van èèn persoon, d e beidé departementen zou moeten be- heeren; een ingewijde directeur-generaal is dus onmisbaar. Indien de Kamer het desbetreffende artikel (gelden voor het salaris van den direc teur-generaal) aanvaardt, kan zij naar het oordeel der regeering worden geacht in te stemmen met de voorbereiding van de reorganisatie. De uit voering daarvan vereischt afzonderlijke wettelijke maatregelen, nadat zooveel noodig de Volksraad en de Landvoogd daarin gekend zullen zijn. De regeering is van oordeel dat de financieele draagkracht van Indië en Nederland de vestiging van een zeemacht op breeden grondslaï niet toelaat. Ondanks de onzekere ontwikkeling der toestanden in den Orient dient de zeemacht beperkt te blijven tot hetgeen on misbaar is voor de vervulling van internationale ver plichtingen uit een oogpunt van handhaving der neutraliteit en die voortvloeien uit het lidmaatschap van den Volkenbond. Tevens dient de zeemacht de rust en de orde in den Archipel te handhaven. Voor een en ander is aangewezen een scheepsmacht met een kern van duikbooten en voorts bestaande uit kruisers, jagers en vliegtuigen, die deze kern zullen moeten steunen. Een dergelijke scheepsmacht ver krijgt bizondere beteekenis in verband met de zeer groote afstanden in den Pacific. De regeering betoogt verder, dat de geheele marine staatsinstrument blijft. Haar karakter zal onaangetast worden gelaten. Van onttrek king van de Indische marine aan het centraal gezag is dan ook geen sprake. Splitsing van het personeel over de geheele linie ligt niet in de bedoeling. Groepen, die ge makkelijk in lndië kunnen worden aangeworven, zullen uitsluitend voor Indië dienst doen. Andere groepen, voor wie het geen bezwaar is een "tast In disch verband aan te gaan, komen daarvoor eveneens in aanmerking. Groepen, waarvan ook maar eenigszins blijkt, dat zij geen spitsing wen- schen, blijven ongesplitst. Een belangrijk voordeel van dit nieuwe systeem is, dat het personeel, dat als regel in Indië dient, aldaar gevestigd zal zijn en zich zal aanpassen aan de Indische samenleving, hetgeen het ge zinsleven ten goede moet komen. De evolutie, welke in de Indische samenleving valt waar te nemen, beteekent een belangrijke verbetering in de positie van het lager marinepersoneel en deze elimineert de vroeger bestaande bezwaren. De taak van de moederlandsche zeemacht zal bestaan in de handhaving van de neutraliteit in de territoriale wateren en steunverle ning aan de landmacht. Zij zal de zeegaten en riviermonden moeten ver sperren en de duikbooten zullen den vijand moeten dwingen tot grooter krachtsinspanning en zorgen voor het offensieve element. De maritieme verdediging zal zoodoende een onderdeel vormen van den landafweer, bestaande uit onderzeebooten, mijnenleggers en pantserbooten. Deze be perkte middelen sluiten verkenning en krachtige gevechtsactie uit. De watervliegtuigen van de luchtmacht dienen zich te concentreeren tegen een poging tot landing door landvliegtuigen, weshalve de water vliegtuigen niet zullen behooren tot de oorlogsformatie. De regeering heeft aan den Defensie-raad advies gevraagd betreffende de waarde van de stelling-Helder als vlootbasis in oorlogstijd. De taak der Marine in vredestijd zal zijn de opleiding van het eigen personeel en dat voor de Indische vloot, het uitoefenen van politietoezicht voor de visscherij en voor vlagvertoon. Voor dit laatste onderdeel beschikt de regeering over pantserschepen. Het beroepspersoneel behoeft weinig talrijk te zijn. Een ruimer gebruik van de dienstplichtige reserve zal leiden tot een aanmerkelijke besparing.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 46