zoeken den bodem voet voor voet om uitstekende punten te vinden waartusschen zij hun netten kunnen ophangen, koitom, zij weten na eenigen tijd even goed hoe op eene bepaalde plek de bodem er onder water uitziet, als wij thans weten van den gewonen grond. In verband met het feit dat zij ook op de reede van Batavia werken, en men de drie namenSingapore, Batavia en Soerabaja in den laatsten tijd herhaaldelijk heeft hooren noemen in verband met den aanleg van bases of steunpunten voor de vloot, is de vraag gerezen of het noodig of wen- schelijk kon zijn bepaalde gebieden der zee voor dit soort visscherij te sluiten. In de eerste plaats wordt hier natuurlijk gedacht aan de zee inde nabijheid van plaatsen welke in onze defensie eene rol moeten of kunnen spelen. Wij hebben bij bevoegden informaties ingewonnen omtrent de vraag: of een bodemonderzoek zooals plaats heeft bij de door ons besproken visscherij, den onderzoeker iets meer kan leeren dan hem blijkt uit de zeekaarten. Men dient in het oog te houden, dat onze zeekaarten zeer nauwkeurig zijnook een intensief bodemonderzoek kan weinig meer bijzonderheden aan den dag brengen dan uit de kaarten blijken. Bovendien wordt betwijfeld of men uit die kennis bepaalde voordeelen zou kunnen trekken vooreen eventueelen strijd, althans naar de totdusver bekende methoden. Wèl is het zeker dat in kritieke dagen de aanwezigheid „on the spot" van een flinken troep vreemde visschers bij eene plaats, die in eenig ma ritiem defensiestelsel eene groote rol speelt, zeer ongewenscht moet worden geacht. Het heeft geen nut hierover in bijzonderheden te treden; men weet te bevoegder plaatse zeer goed wat wij bedoelen. Er schijnt vooralsnog weinig tegen te doen, wanneer buitenlandsche vis schers met duidelijke voorliefde de zeeën nabij de plaatsen die in defen sieplannen eene rol spelen, tot terrein hunner actie kiezen- Toch lijkt het zeer wenschelijk dat de Cverheid op haar qui viveis, en voortdurend het doen en laten der visschers in het oog laat houden. Nog beter zou het zijn, indien voor alle buitenlandsche visschers bepaalde ge bieden konden worden verbodenhet zal zaak zijn te overwegen of zoodanig voorschrift niet in het leven kan worden geroepen. Wij zijn vóór gastvrijheid jegens eiken vreemdeling die hier komt wer ken, indien hij zich onderwerpt aan de wetten van het land. Maar wij hebben zeker het recht te verwachten dat niemand de kans krijgt den neus in onze defensiezaken te steken, evenmin als wij er aan denken dit bij anderen te doen Alle buitenlanders zijn in dit opzicht voor ons gelijk." Uit het Soer. Handelsblad volgt hier het slot van de artikelenreeks: PACIFIC PROBLEMEN. III. Het uitzicht. Was ons eerste artikel gewijd aan den terugblik, de opkomst van het Stille-Zuidzee-gebied tot een middelpunt van internationale belangstelling, het tweede aan den rondblik, een résumé van de tegenwoordige moeilijk heden in het Verre Oosten, het derde en laatste behoort de toekomst on der oogen te zien. Om echter hiertoe te kunnen overgaan moest het oogenblik afgewacht worden, dat de politieke ebbe was ingetreden Zie ook I. M. T. 1925 N. 8, blz. 540 e.v. 717

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 51