essentiel cle l'organisation du terrain, il correspond au principe de l'échelonnement des forces" De boven aangegeven „weerstandslijnen" worden gevormd door min of meer uitgebreide verdedigingswerkjes, die zich zoowel in de breedte als in de diepte uitstrekken. Men vatte dus deze lijnen niet als wiskundige lijnen, zelfs niet als enkele loopgraaf op. De werkjes worden zoodra mogelijk door gemeenschapsloopgraven (parallèles et boyaux) met elkaar verbonden. Zij kunnen op som mige punten met de verdedigingswerkjes samenvallen en zijn dan als gevechtsloopgraven uitgevoerd. Hieruit blijkt reeds, dat de aan de eenheden toegewezen vakken in de h. w. strook niet geheel aaneensluitend ter verdediging wor den ingericht. Men zal zich tot het inrichten van bepaalde steun punten moeten beperken. Zoo onderscheidt men in een bataljons vak (quartier) een cent re de résisetance 2) Dit bestaat weer uit een bepaald aantal points d'appui, waarvan de bezetting minstens 1 sectie, doch in den regel 1 compagnie bedraagt. De points d'appui worden verdeeld in postes de combat, die een bezetting hebben van minder dan 1 sectie. Blijkbaar worden echter de points d'appui (compagnies- c. q. sectiesteunpunten) be schouwd als de elementaire onderdeelen en niet de postes de combat, daar speciaal van de point d'appui wordt gezegd: „C'est un élement susceptible d'agir puissamment dans toutes les directions sur le terrain environnant et permettant, de ce fait, la résistance a outrance nrême après encerclement: il est organisé en conséquence". De poste de combat omvat: gevechtsopstellingen, een uitkijkpost, een schuilplaats. De point d'appui omvat: postes de combat, In 1. O. T. 1917 trof men in een position achtereenvolgen aan: 1. parallèie principale, dikwijls voorafgegaan door een parallèle de surveillance 2. soms een parallèle de doublement (verdubbelingsloopgraaf) 3. een parallèle de soutien; 4. parallèles intermédiaires; 5. een parallèle des réduits; 4. en 5. werden dikwijls nog verdubbeld door een parallèle de soutien. De naam parallèle is in het nieuwe voorschrift als zoodanig vervallen, 2) „Un centre de résistance correspond, comme son nom l'indique, a une idéé de combat; un quartier, comme son nom l'indique, a une idéé de simple répartition du terrain (Robert Normand. „Travaux de Cam pagne" pag. 54). 671

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 5