3. EEN EN ANDER OVER TELEFOONVERBINDINGEN IN HET REGIMENT MOBIELE ARTILLERIE, door E. ENGLES. Bij een bestudeering van de thans geldende buitenlandsche voorschriften en werken betreffende den laatsten oorlog valt da delijk op de vlucht, die de verbindingsdienst in zijn ontwikkeling genomen heeft. Van de verschillende sóórten verbindingsmiddelen is de telefoon met draad wel het voornaamste gebleken, hetgeen dan ook in bijna alle legers geleid heeft tot een uitgebreider toe passing van dit verbindingsmiddel. Ook bij de artillerie in ons leger is men in dit opzicht niet ten achter gebleven en heeft men dezen dienst uitgebreid zoodra men hieromtrent meer vaste gegevens had verkregen. Waar echter onze voorschriften omtrent het gebruik van dit verbindingsmiddel geen gelijken tred hebben gehouden met de uitbreiding aan personeel en materieel, is het n. m. b. m. niet van eenig nut ontbloot om dit onderwerp nader in beschouwing te nemen. Op den voorgrond wordt echter gesteld, dat het niet in onze bedoeling ligt om de meest geëigende telefoonverbindingen en daarmee gepaard gaande organisatie aan personeel en materieel te behandelen, maar alleen aan te geven, hoe het telefoon-perso neel en -materieel, waarmee de staven en batterijen der mobiele artillerie zijn uitgerust, het meest economisch zouden kunnen wor den gebruikt en hoe de telefoonverbindingen het best zouden kun nen worden verzekerd. In verband met de uitgebreidheid van het onderwerp hebben wij ons beperkt tot een behandeling van den telefoondienst in het Regiment Mobiele Artillerie. Om de belangrijkheid van de telefoonverbinding met draad naar waarde te kunnen schatten en hiervan het meeste rendement te kunnen trekken dienen we allereerst de voor- en nadeelen in beschouwing te nemen en de grondslagen aan te geven waarop aanleg en gebruik der verbindingen moeten berusten. Voordeelen: Telefoonverbindingen stellen de bevelvoerenden in staat beter op hun onderaanvoerders in te werken, contact te houden met afdeelingen waarmede moet worden samengewerkt en met neven strijdende afdeelingen, terwijl zij voor de troependeelen zelf de gelegenheid openen om hun commandanten nauwkeuriger, uitvoe riger en op grootere afstanden zelfs vlugger, op de hoogte te houden van wat voor deze commandanten van belang is te weten. 756

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 24