Door middel van verbindingen kunnen geheime berichten door officieren worden overgeseind en ontvangen zonder tusschenkomst van lager personeel. De opleiding van het personeel belast met het aanleggen en onderhouden der verbindingen kan betrekkelijk vlug en gemakke lijk geschieden en het aantal speciaal op telefoongebiecl verder opgeleide personen kan tot een minimum worden beperkt. Wanneer tusschen twee posten bevelen en berichten vaak moe ten worden uitgewisseld, zooals bij de vuurleiding van de artil lerie het geval is, geeft deze verbinding de meeste kans op een goed en vlug overkomen der bevelen en berichten; vooral voor de vuurleiding van de artillerie is de telefoon dan ook onontbeer lijk gebleken; alle andere verbindingsmiddelen hiervoor moeten dan ook als tijdelijke hulpmiddelen worden beschouwd en dienen z. s. m. door telefoonverbindingen vervangen te worden. Tegenover al deze voordeelen staan echter ook vele nadeelen, welke men echter voor een groot deel kan ondervangen, wanneer men ze steeds voor oogen houdt, ook bij de opleiding van het personeel in vredestijd. Nadeelen: Het aanleggen der telefoonlijnen kost vrij veel tijd; het vereischt een belangrijke hoeveelheid materieel, vooral wanneer de lijnen aan speciale telefoonpalen moeten worden opgehangen. De lijnen in de lucht zijn gemakkelijk te vernielen door een geschutvuur en wanneer ze niet voldoende hoog zijn opgehangen loopen zij de kans verbroken te worden door onoplettende voet gangers en ruiters of door losloopende dieren. Men kan de lijnen doeltreffend beschermen door ze in te gra ven of in geulen te leggen, maar de hiervoor noodige tijd en arbeid zijn aanzienlijk. De gesprekken kunnen verkeerd begrepen worden en aanleiding geven tot misverstand. Het overseinen per telefoon van cijfertelegrammen duurt vrij lang. Onder zekere omstandigheden kunnen gesprekken door den vijand met afluisterapparaten worden afgeluisterd. Waar deze apparaten het gunstigst werken bij aardverbindingen en bij een opstelling loodrecht op de richting der lijnen, is dit laatste nadeel grootendeels te ondervangen door de verbindingen vlak achter de voorste lijn niet evenwijdig aan deze lijn te leggen en zooveel mogelijk uit dubbellijnen (dus zonder aardverbinding) samen te stellen. Een juist gebruik van telefoon-personeel en -matereel vereischt: a. van de zijde der bevelvoerenden: een juiste kennis van de capaciteit en technische eigenschappen van dit verbindingsmid del, van de samenstelling en uitrusting der hiermee belaste organen en van het werk waartoe zij in staat zijn; 757

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 25