van 10 K. M. gewon den op haspels van 1000 M. en 5 K. M. op haspels van 250 M. Batterij Motorartillerie. personeel. materieel. 3 onbereden patrs. elk a 3 man 6 toestellen. 20 K. M. kabel, waar van 15 K. M. ge wonden op haspels van 1000 M. en 5 K. M. op haspels van 250 M. De overweging, dat motorartillerie gebonden is aan verharde wegen en haar stellingen in de nabijheid daarvan gelegen moeten zijn, zoodat de afstanden van de batterijstellingen tot de plaatsen B. C. en Afd. C. normaal grooter zullen zijn dan d'ie bij de veld en bergartillerie, heeft er toe geleid om de motorartillerie met meer kabel uit te rusten. Bepakkingsmoeilijkheden komen bij de motorartillerie niet voor. Schema van het telefoonnet. Bij den aanleg van het telefoonnet dient er naar te worden gestreefd om een zoodanig net te verkrijgen, dat het de verbonden posten de meeste zekerheid biedt om voortdurend met elkaar ver bonden te blijven, ook al zou tijdelijk één der lijnen om de een of andere reden zijn doorgeslagen. Voorts moet de waarnemingspost, die een vuuropdracht krijgt, rechtstreeks verbonden kunnen worden met de batterij waarmee geschoten moet worden, zonder dat daarvoor andere belangrijke telefoonlijnen in beslag genomen mogen worden of nieuwe moeten worden uitgelegd. In het V. V. V-D.A. punt 118 is aangegeven hoe het telefoon net bij de mobiele artillerie moet worden aangelegd. Een bespre king van de voor- en nadeelen van dit net zou ons te ver voeren, waarom dan ook maar dadelijk zal worden overgegaan tot een bespreking van het telefoonnet, zooals wij het ons hebben voorgesteld. Een overzicht hiervan geven de volgende twee figuren. 760

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 28