Ook het voorschrift omtrent het verplicht advies van den Volksraad is ten aanzien van ontwerpen van ordonnanties betreffende de in artikel 131, derde lid sub d en e R. R. ge noemde onderwerpen voorloopig gehandhaafd. IVe. De bepalingen in de Staatsregeling omtrent de begrooting en geldleeningen, voor zoover de begrooting en het slot van rekening betreffende, zullen voor de eerste maal worden toe gepast op de begrooting en het slot van rekening betreffende het dienstjaar, dat volgt op het jaar, waarin de naar de voorschriften der nieuwe wet samengestelde Volksraad voor het eerst bijeen komt, vermoedelijk dus op de begrooting voor 1928. De ingrijpende wijzigingen, welke de Indische Staatsre geling brengt ten aanzien van de wetgeving en de vaststelling der begrooting, wachten dus nog op de verkiezing van het College van gedelegeerden door den Volksraad, samengesteld volgens de nieuwe bepalingen. 2. OVER OPLEIDING, EN SCHIETOPLEIDING IN HET BIJZONDER, door C. GIEBEL. Wanneer een schutter zijn geweer in den aanslag heeft gebracht, tracht hij de vizierlijn met de richtlijn te doen samenvallen. Op het moment, dat hij denkt, dat dit hem gelukt is, drukt hij door en het schot gaat af. Óf hij nu werkelijk juist heeft gedacht, hangt af van 's mans geoefendheid in het richten. Wanneer we aannemen, dat hij goed heeft gedacht en dus het geweer werkelijk gericht was, zal het schot raak moeten zijn, behoudens de eigen spreiding van het geweer, wanneer althans geen tijd is verloopen tusschen het oogenblik van waarnemen van het samenvallen van vizier- en richtlijn en het doordrukken. Dit kan evenwel nooit het geval zijn; tusschen waarnemen en handelen verloopt altijd eenige tijd, dien men reactietijd noemt. De duur van dezen reactietijd is in tallooze proeven onderzocht. Bij de eenvoudigste experimenten werd den proefpersoon opgedragen om op een knop te drukken, wanneer hij zag, dat een lamp begon te branden. Voor deze zeer eenvoudige handeling bleek de reactietijd in de gunstigste omstandigheden 1,10 a 115 seconde te bedragen. Ook heeft men proeven genomen, waarbij zoowel het verschijnsel als de handeling ingewikkelder werden gemaakt; bijv. eerst constateeren, welke kleur de lichtbron had en naar gelang van deze kleur met de linker- dan wel met 734

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 2