en dus het net meer worden gecomprimeerd, zal aanvankelijk moe ten worden volstaan met de hoogstnoodige verbindingen om het net in later stadium te vervolmaken. Hoe het ook zij, verbindingen als boven aangegeven eischen een zorgvuldige voorbereiding en nauw omschreven bevelen, wil men anarchie op het gebied der telefoonverbindingen voorkomen. Aan den telefoonofficier nu om den commandant in deze be hulpzaam te zijn. De telefoonofficier. Om het zoo belangrijke en vele werk van den telefoonofficier puntsgewijze aan te geven ligt niet in schrijvers vermogen; boven dien zou zulks leiden tot een minder overzichtelijk geheel. Van daar dat schrijver in het ondervolgende zich er toe heeft bepaald om aan te geven, hoe hij zich het werk van den telefoonofficier voorstelt in verband met een zoo nuttig mogelijk gebruik van dit verbindingsmiddel. A. De telefoonofficier bij den regimentsstaf. Zoodra de verdeeling van het regiment in groepen bekend is, zal de telefoonofficier moeten overwegen, op welke wijze de G. A. Cn. zich met den D. A. C. moeten verbinden, welke verbin dingen het eerst moeten worden gelegd, wie de verschillende ver bindingen tot stand moeten brengen, enz., hierbij natuurlijk reke ning houdende met de wenschen van den D. A. C. Moeten door het telefoonpersoneel van den regimentsstaf ver bindingen worden aangelegd, dan kan de opdracht hiervoor al dadelijk door den telefoonofficier worden gegeven. De bevelen voor de verbindingen tusschen de G. A. Cn. en den D. A. C. moeten inhouden: a. welke verbindingen elke G. A. C. moet aanleggen en welke toestellen hij leveren moet; hierbij rekening te houden met het bij de artillerie geldende beginsel, om de verbindingen van en door de lagere naar de hoogere bevelvoerenden te doen aanleggen; b. het beloop der verbindingen; c. hoeveel personeel en materieel van elke groep ter beschik king moet worden gesteld van den D. A. C. Deze bevelen kunnen in belangrijke mate worden bekort door gebruik te maken van een schets van het gewenschte telefoonnet, waarin met gekleurd potlood op overzichtelijke wijze kunnen worden aangegeven de lijnen door eiken G. A. C. aan te leggen en de door dezen te leveren toestellen. Voorts moet de telefoonofficier voortdurend op de hoogte blij ven van den toestand bij de groepen, van het personeel en mate rieel, dat bij elk der groepen nog ter beschikking is, teneinde 763

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 31