noodige aanvullingen tijdig te kunnen doen geschieden. Boven bedoelde gegevens moeten hem door de telefoonofficieren van de onderdeelen worden verstrekt. Overigens geeft de telefoonofficier van den regimentsstaf die bevelen en aanwijzingen, die een juist gebruik van het telefoonnet van het heele regiment verzekeren. B. De tielefoonofficier bij den afdeelingsstaf. Zoodra de Afd. C. (verondersteld is, dat de Afd. C. tevens G. A. C. is) van den D. A. C. het bevel heeft gekregen om in een bepaalde terreinstrook in stelling te komen, zal hij het aange wezen terrein gaan verkennen. Op deze verkenning zal hij zich doen vergezellen van den tele foonofficier, die speciaal zijn aandacht wijdt aan de eigenaardig heden van het terrein, aan de reeds aanwezige telefoonlijnen, kortom aan alles wat invloed kan hebben op een juisten aanleg van het net. Zoodra de stellingen en opstellingsplaatsen van den Afd. C. en B. Cn. bekend zijn en hij van den Afd. C. diens wenschen betref fende het telefoonnet vernomen heeft, maakt hij het telefoonbevel op hetwelk moet inhouden: a. welke verbindingen aangelegd moeten worden; b. het beloop der verbindingen; c. welke verbindingen iedere batterij moet aanleggen en welke toestellen zij leveren moet; d. welke verbindingen het eerst moeten worden gelegd; e. welke verbindingen uit dubbellijnen moeten bestaan; hoeveel telefoonpersoneel en -materieel van elke batterij ter beschikking van den Afd. C. moeten worden gesteld als reserve voor nieuw aan te leggen verbindingen; g. welke verbindingen door elke batterij moeten worden onder houden en gecontroleerd en welk personeel hiervoor ter beschikking moet worden gehouden. Voor de verbindingen aan te leggen door het personeel van den staf kunnen al dadelijk de noodige bevelen gegeven worden, overeenkomstig het telefoonbevel van den Red. Het is niet altijd noodig, dat al dadelijk het heele telefoonnet wordt aangelegd. Aanvankelijk zal volstaan kunnen (en dikwijls moeten) worden met die verbindingen, welke een z. s. m. tot vuren gereed zijn der afdeeling mogelijk maken. In verband hiermee zullen de bevelen omtrent de verbindingen aanvankelijk moeten worden beperkt tot hef hoogst noodige. Evenals onder A. vermeld, kan door een schets van het tele foonnet het telefoonbevel zeer worden bekort. Deze schets van het net, ingepast in een globale platte grond van het terrein (vergrooting van de kaart b. v. tot een schaal 1 25.000), g-eft bovendien een duidelijk beeld van het beloop der lijnen en de plaatsen der posten, terwijl door gebruik te maken 764

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 32