van gekleurd potlood voor het aangeven der verbindingen, elke B. C. met één oogopslag kan zien, welke verbindingen door zijn batterij moeten worden aangelegd en onderhouden en welke toe stellen moeten worden geleverd. Omtrent het beloop der telefoonlijnen wordt opgemerkt, dat, in verband met een mogelijk optreden van inductie, voorkomen moet worden, dat alle lijnen langs eenzelfden kant der wegen en dicht bij elkaar worden gelegd; ook hiervoor moeten dus de noodige aanwijzingen gegeven worden, die bv. zouden kunnen luiden als volgt: „De staf en de Ie batterij houden de zuid- en westzijde der wegen; de 2e en 3e batterij houden de noord- en oostzijde der wegen; alle lijnen op minstens 1|2 M. van elkaar". Bovenbedoeld telefoonbevel wordt als bijlage gevoegd bij het stellingbevel van den Afd. C. Wordt het stellingbevel mondeling uitgegeven dan kunnen de eerste bevelen voor de voornaamste verbindingen ook mondeling worden uitgegeven. Zoo spoedig mogelijk zal de telefoonofficier deze bevelen echter schriftelijk vastleggen en c. q. aanvullen. Tenslotte zal de telefoonofficier van het heele telefoonnet en de genomen maatregelen een zoodanig overzicht maken, dat de Afd. C. daaruit een duidelijk beeld krijgt van de verbindingen in zijn afdeeling en van hetgeen nog beschikbaar is voor mogelijke nieuwe verbindingen. Een dergelijk overzicht moet ook worden verstrekt aan den telefoonofficier van den regimentsstaf. Onmiddellijk na de stellingverkenning zal de B. C. aan de hand van het telefoonbevel de noodige bevelen geven voor het aan leggen der verbindingen. De verbindingen, welke het eerst moeten worden aangelegd, zal hij door de bereden telefoonpatrouille doen aanleggen. Zoodia de onbereden patrouilles ter plaatse zijn aange komen, zullen z. m de noodige telefonisten moeten worden afge zonderd om de bereden patrouille af te lossen. Deze patrouille komt dan weer ter beschikking van den B. C. na eerst, indien mo gelijk, de uitrusting aan telefoonmaterieel te hebben aangevuld uit het materieel van de batterij. Verplaatsing van den commandopost van den D. A. C. of Afd. C. De verplaatsing van een commandopost tijdens het gevecht blijft altijd een zeer teere en moeilijke verrichting, daar men ge durende de verplaatsing de meeste kans loopt, dat het overseinen van bevelen en berichten eenige belemmering zal ondervinden. Al het personeel belast met de verplaatsing van den comman- 765

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 33