dopost dient dan ook alle krachten in te spannen om de nadeelen hieraan verbonden tot een minimum te beperken. De nadeelen aan een verplaatsing verbonden kunnen worden beperkt door: le. de verplaatsing niet te doen geschieden, alvorens op den nieuwen post de nieuwe verbindingen zijn tot stand gebracht en gecontroleerd; 2e. den ouden post in zijn geheel intact te houden totdat de nieuwe post geheel is ingericht. Voor de inrichting van den telefoondienst op den nieuwen post zal de telefoonofficier de noodige maatregelen moeten treffen. Door zijn zorg zullen de telefoonlijnen naar de nieuwe standplaats worden verlengd, waarvoor hij tijdig personeel en materieel van de afdeelingen zal doen opkomen. Aangezien een dergelijke verplaatsing veel tijd vordert en de D. A. C. hierop vaak niet wachten kan, zal de oude standplaats aanvankelijk door een enkele telefoonverbinding met de nieuwe verbonden worden. Zoolang de telefoonlijnen nog niet alle naar de nieuwe standplaats van den D. A. C. zijn verlengd, zal op de oude standplaats door den D. A. C. een officier moeten worden achtergelaten, die de bevelen van den D. A. C., gegeven van uit de nieuwe standplaats, naar den betrokken Afd. C. zal doen over seinen. Op dezelfde wijze geschiedt ook de verplaatsing van den com mandopost van een Afd. C. Waar in deze periode de B.Cn. vaak het vuur moeten blijven voortzetten is het niet doenlijk, hun het verlengen der telefoonlijnen van hun batterij op te dragen. In een afdeeling zal dan ook het verlengen van alle telefoonlijnen moeten geschieden door de zorg van den telefoonofficier, die daar voor het noodige personeel en materieel verzamelt, z. n. door een tijdelijke vereenvoudiging van het net. Stellingverandering. Een vlug tot vuren gereed zijn na een stellingverandering hangt voor een belangrijk deel af van de telefoonverbindingen in het nieuwe stellinggebied. De bij een stellingverandering te verliezen tijd kan tot een minimum worden beperkt door, alvorens van stelling te veranderen, in het nieuwe stellinggebied een geheel volledig telefoonnet in te richten. Dit zal echter in verband met de beperkte hoeveelheid materieel zoo goed als nooit mógelijk zijn. Toch moet er naar worden gestreefd om in het nieuwe stel linggebied een zoodanig telefoonnet in te richten, dat een spoedige vuuropening der batterijen uit de nieuwe stellingen verzekerd is. Hiervoor zal aanvankelijk volstaan moeten worden met de hoogstnoociige verbindingen. Het hiervoor noodige materieel zal door den Red. beschikbaar 766

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 34