gesteld moeten worden door van het oude net de minder urgente verbindingen te doen vervallen en z. n. meer lijnen op één toestel te schakelen. Ook het personeel, noodig voor den aanleg van het nieuwe net, zal moeten worden aangevraagd of vrijgemaakt, waarbij niet uit het oog moet worden verloren, dat bij het oude net personeel moet worden achtergelaten voor opsporing en herstelling van zich voordoende gebreken. Teneinde al deze werkzaamheden zoo vlug en zoo goed mogelijk te kunnen doen verloopen dient van te voren een plan voor stellingverandering te worden opgemaakt. Elke B. C. te belasten met de zorg voor de voor zijn batterij noodige verbindingen is niet doenlijk, aangezien een B. C. tot het laatste oogenblik zijn opdracht uit de oude opstellingsplaats moet blijven vervullen en voorbereidingen moet treffen voor het vuur uit de nieuwe stelling. Bovendien zou zulks leiden tot versnippe ring der krachten, misvattingen en minder tijdig gereed zijn van de nieuwe verbindingen. Beter en logischer is het dan ook om den telefoonofficier, die van het heele net op de hoogte is, hier mede te belasten. Hierdoor is de Afd. C. tevens voortdurend op de hoogte van de genomen maatregelen en van den stand van zaken, zoodat hij, met de meeste kans op succes, het juiste tijdstip aan kan geven voor de stellingverandering. Zoodra de stellingverandering heeft plaats gehad zal het oude net door de zorg van den telefoonofficier geheel worden opge broken en zal hij met het dan vrijkomende materieel het nieuwe net vervolmaken. Optische sein verbindingen als aanvul ling der telefoonverbindingen. Behalve de telefoonverbindingen kent het Regiment Mo biele Artillerie ook optische seinverbindingen. Het hiervoor uit getrokken personeel en materieel is aangegeven in het Reglement van den Optischen Seindienst. Volgens dit reglement moet elke batterij van de Mobiele Artillerie kunnen beschikken over 3 sein- ploegen. Wil men van de verschillende verbindingsmiddelen in een onder deel een zoo groot mogelijk rendement trekken, dan moeten de verschillende verbindingsmiddelen ook in verband met elkaar worden toegepast. Het Duitsche voorschrift: „Der Nachrichtendienst im Reichsheer" zegt hieromtrent: „Eine Verwendung der verschiedenen Nachrichtenmittel neben einander ohne gegenseitige Fiihlung bedeutet eine Vergeudung von Personal und Material und musz grundsatzlich vermieden werden". Ook ons seinreglement beschouwt de optische seinverbinding als een aanvulling op de telefoonverbinding. 767

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 35