van personeel en materieel, reparatieateliers, ravitailleeringsdienst, enz. enz. Het behoeft geen betoog, dat de chefs van deze verschillende autodiensten bij het verkrijgen van materieel, bedrijfsstoffen, per soneel, enz. zouden trachten elkaar een vlieg af te vangen.^ Op zich zelf is een dergelijk streven niet af te keuren, doch het is te begrijpen, dat dit tot allerlei moeilijkheden aanleiding zou geven. Iedere chef van een dienst of afdeeling zou trachten over zooveel en zoo goed mogelijk personeel en materieel te kunnen beschikken, dat steeds in elke behoefte zou kunnen voorzien, met het gevolg, dat niet steeds voor al dit .personeel en materieel werk is. Bij een autonome autodienst is dit anders. Al het personeel en materieel is in één hand en wordt gebruikt, daar waar en in de hoeveelheid welke de bevelhebber noodig oordeelt. Is een ver- voersopdracht volbracht, dan komt het onmiddellijk weer ter beschikking voor het volvoeren van andere opdrachten. Personeels- aanvulling, verstrekking van bedrijfsstoffen enz. is nu ook in een hand, zoodat minder personeel noodig is en een beter overzicht wordt verkregen. Het personeel dat vervoerd moet worden en de wapens of dien sten, cue goederen hebben te vervoeren hebben met de wijze van vervoer mans niet de minste bemoeienis. Dit is de taak van den autodienst. Het is hierbij echter noodzakelijk, dat de comman danten van de onderdeelen en de hoofden van diensten enz. inzien, dat de regeling van het autovervoer dan ook geheel berust bij den autodienst. In het begin van den oorlog was niet iedereen van dit beginsel doordrongen, zoodat het personeel van den auto dienst dikwijls de grootste moeite had een behoorlijk vervoer te bewerkstelligen. Een episode uit het groote transport van de in fanterie van 2 divisies over een afstand van 2 dagmarschen (Sept. 1914 JoncherySoissons) geeft hiervan een duidelijk beeld. II fall ut, faute d'autres moyens, rameuter des sections prélevées sur quatre armées différentes. Dans la nuit, elles furent groupées tout autour de Chatillon-sur-Marne, s'attendant les unes les autres, avec des liaisons médiocres. L'embarquement, fait bataijlon par battaillon, chacun venant remplacer un autre sur Ie même ter rain en bordure de la route, fut des plus pénibles. On bourrait les hommes dans les camions, garnis a refus, puis quand le char- gement paraissait terminé, des détachements imprévus surgis- saient, qu'il fallait répartir! Arrêt du convoi qui s'ébranlait déja, tumulte, confusion, retards, tel était le spectacle de nos premiers embarquements. Les sections chargées s'engageaient alors sur la route, cahin-caha: la, le moindre incident créait un embouteillage inextricable. Les officiers des troupes transportées i n- tervenaient, criaient, contredisaient les or- dres dec officiers transporteurs: c'était le 772

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 40