chaosChaos riche d'espérances toutefois, car, séance tenante, le premier Règlement sur l'embarquement de troupes par automobiles fut concu, rédigé, adapté imprimé et répandu a pro fusion. Le temps pressait. La réalité était la, qui n'attendait pas. C'ect ainsi que, moins de huit semaines après l'entrée en cam pagne, notre organisation automobile du temps de paix débordait des cadres théoriques qu'on lui avait tracés; et les idéés d'après lesquelles allait se poursuivre son développement avaient déja pris corps. Het principe „non socialisation" hiervoor reeds in het kort toe gelicht is een natuurlijk gevolg van het principe „autonomie". Hetzelfde materieel moet voor vervoer van personeel, vivres, munitie etc. kunnen dienen. Er zijn dus „eenheidsauto's noodig"! Hierbij moet goed in de gedachten worden gehouden, dat dit al leen geldt voor de automobiei-t reinen van het leger m. a. w. voor den algemeenen automobieltransportdienst. De verschillende diensten hebben natuurlijk wel de beschikking over speciaal in gerichte auto s, b. v. radio-auto's, röntgenauto's, ontsmettingsauto's, enz., doch deze vormen dan een onderdeel van den dienst en niet de trein van dezen dienst. De algemeene autodienst heeft echter met deze speciale auto's evenzeer bemoeienis, zoodat alle tot het leger behoorende auto's ressorteeren onder den autodienst. Geduiende den oorlog is hierin in zooverre wijziging gekomen, dat ook de auto-artillerie een zekere autonomie verkreeg. Werd dit principe niet gevolgd, dan zouden toch weer als af zonderlijke eenheden ontstaan een radio-autodienst, een luchtvaart- autodienst, een ontsmettings-autodienst, enz. met al de nadeelen hierboven reeds opgesomd en geldende voor een afzonderlijken intendance-auto-transportdienst, enz. Uit het bovenstaande moge blijken, dat het Fransche leger bij het uitbreken van den oorlog naar omstandigheden op automobi- listisch gebied zoo goed mogelijk was voorbereid en juist door de aan deze voorbereiding verbonden werkzaamheden reeds be schikte over een, weliswaar niet groot, aantal officieren, die geheel met de principes en wijze van toepassing daarvan bekend waren. Onder deze officieren moeten in het bijzonder worden genoemd de Lt-col. GIRARD (toenmaals kapitein), die in 1910 zitting nam in de „Commission militaire des transports par automobiles" en de kapitein Doumenc, die in April 1914 aan hem werd toege voegd. Vanaf het uitbreken van den oorlog tot Maart 1917 is Lt- col. GIRARD chef van den autodienst (bij het Generaal Hoofd kwartier) geweest en heeft hij dus gelegenheid gehad de in vre destijd ontworpen organisatie gedurende den oorlog aan de prak tijk te toetsen, te wijzigen en uit te breiden. Hij werd opgevolgd door Commandant DOUMENC, die tot aan het sluiten van den vrede chef van den autodienst bleef. Hier dus het zeer juiste principe van continuiteit in een derge- 773

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 41