aanleiding geeft. Is het materieel homogeen, dan is de voorzie ning van wisselstukken eenvoudiger dan bij heterogeen materieel, terwijl bovendien, als eens stagnatie in den aanvoer van onder deden komt, zoonoodig van 2 defecte auto's dikwijls een bruik bare kan worden gemaakt. Waar homogeniteit voor den geheelen autodienst van een leger natuurlijk niet kan worden doorgevoerd, zal men moeten trachten zoo groot mogelijke eenheden uit homogeen materieel te for- meeren, waarbij de kleinste eenheid natuurlijk de sectie 20 auto's) is. Een niet homogene sectie is te vergelijken met een batterij artillerie uit vuurmonden van verschillend kaliber samen gesteld en is dan ook gedoemd binnen korten tijd door gebrek aan onderdeelen te verdwijnen. Op aanmaak in eigen beheer van de benoodigde onderdeelen behoeft in oorlogstijd niet te worden gerekend, daar hiervoor goed geoutilleerde ateliers, veel en goed werkvolk, doch bovenal veel tijd noo- dig is. Deze opmerking is van bijzonder belang voor den autodienst van het Indische leger, daar op Java slechts enkele kleinere ate liers zijn gevestigd die auto-onderdeelen kunnen aanmaken, terwijl het in voorraad (bij den militairen autodienst) houden van onder deelen niet doenlijk is, daar in oorlogstijd vrijwel geheel met gerequireerde auto's zal worden gewerkt. Het is dus voor den autodienst van het Indische leger van groot belang reeds in vre destijd een lijst van autohandelaars enz. aan te leggen, die onder deelen in voorraad houden, zoodat bij mobilisatie onmiddellijk requireering kan plaats hebben. Thans zal in het kort de organisatie van den Franschen auto dienst worden beschouwd, waarbij slechts die onderdeelen zullen worden genoemd, welke ook in een klein leger kunnen voorkomen. Zooals reeds hiervoor is vermeld gaf de instructie van 1913 als eenheid de „section automobile" aan, welke gemiddeld uit een twintigtal vrachtautomobielen, elk met minstens 2 ton nuttig laad vermogen, bestaat. De sectie is de administratieve eenheid en is dus als het ware met een compagnie te vergelijken. Op het eerste gezicht lijkt een sectie wat samenstelling betreft wel wat klein om als admini stratieve eenheid te worden beschouwd (in totaal 55 man en 23 auto's) doch de taak van de sectie in aanmerking genomen is het samenvoegen van meerdere secties tot één administratie niet aan te bevelen. De samenstelling van de sectie n.l. moet geheel gebaseerd zijn op de diensten, die zij in oorlogstijd zelfstandig moet kunnen verrichten. Hierbij is uitsluitend de vervoerscapaciteit maatgevend. De Fransche sectie is er op berekend, dat zij in één rit kan ver voeren een compagnie infanterie of een halve dag vivres voor een divisie (infanterie), danwel „un demi-lot de munitions de 75", etc. 776

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 44