bevatte, die geheel tegen de kap kon worden opgerold, doch het groote voordeel was, dat de reparatie-auto uit de formatie van de sectie kon vervallen. Per „groupe" kon thans met één dergelijke auto worden volstaan. Alleen bij geheel zelfstandig werkende sectie's werd nog wel eens een reparatie-auto ingedeeld. Zooals reeds hiervoor gezegd, werden 4 sectie's tot een groupe" ver- eenigd, echter zonder dat zij daardoor hunne zelfstandigheid verloren. De samenvoeging heeft steeds ten doel bij grooter trans porten de leiding eenhoofdig te doen plaats hebben, terwijl tevens een eenvoudiger reparatie en ravitailleeringsdienst kan worden verkregen. Zooals reeds hiervoor is gezegd, berust de leiding van een transport bij den „directeur du transport", welke in het begin telkens voor een bepaald transport werd aangewezen. Naar gelang de transporten grooter werden, kreeg zoo'n directeur du transport over meer materieel, meerdere „groupes", de be schikking, waarbij de behoefte werd gevoeld een organisatie in grooter verband te scheppen. Aldus ontstonden de „groupements" zijnde een vereeniging van een 5 a 6 „groupes", die regelmatig onder eenhoofdige leiding gezamenlijk transportopdrachten ver vulden. Het is zelfs herhaaldelijk voorgekomen dat meerdere „groupements" werden vereenigd om gezamenlijk het noodige vervoer te bewerkstelligen. De directie van het transport oorspron kelijk telkens voor elk transport aangewezen, kreeg zoodoende een meer permanent karakter, en werd in handen gelegd van den chef van den autodienst van een armée. Waar echter meerdere groupements gezamenlijk moesten optreden, moesten zij natuurlijk weer onder een eenhoofdig commando worden geplaatst. Zoo ontstond in April 1915 de eerste „Resérve de transport a la disposition du général en chef". Zoo'n reserve bestaat uit twee of drie „groupements", elk van 5 of 6 groupes a 4 sectie's en bevat dus ongeveer 1000 vrachtauto's. Gedurende de 3 laatste maanden van den oorlog waren aldus in dienst „9 réserves" en 24 „grou pements". Het woord „réserve" kan allicht, in verband met de beteekenis die er normaal aan wordt gehecht, tot een verkeerd begrip aan leiding geven. Réserve wil in dit verband niet zeggen een zekere hoeveelheid vrachtauto's, die normaal niet in gebruik zijnde, alleen dan worden gebruikt, wanneer de bevelhebber deze noodig heeft. Integendeel, met réserve wordt bedoeld een autoformatie, die steeds werk verricht en die wordt gebruikt ter plaatse, waar deze het meest noodig is. Ofschoon niet geheel juist, zouden wij réserve met „leger- autodienst" en „groupements" mei divisieautodienst kunnen verge lijken, waarbij echter in het oog moet worden gehouden, dat de genoemde auto-formaties bij het Fransche leger voor veel grootere eenheden dienden, zoodat zelfs van een „réserve interalliée" sprake was. Waar dergelijke groote formaties nimmer bij het Indische leger zullen kunnen voorkomen, zullen zij hier niet verder worden besproken. 780

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 48