Toen in den loop van den oorlog op een zelfde deel van het front meermalen 10 of meer groupements afzonderlijk of deel uitmakende van réserves gezamenlijk dienst deden, bleek boven staand in het kort vermelde organisatie nog niet geheel aan d-;- te stellen eischen te voldoen, daar deze groote eenheden elkaar soms zeer hinderden. Er bleek nog een orgaan noodig te zijn, dat zich niet met de transporten, doch met het gebruik van de wegen moest occupeeren. Het is zeer logisch, dat zich de behoefte aan een dergelijke organisatie deed voelen, want de transporten moeten geschieden over denzelfden weg of dezelfde wegen. Worden geen maatregelen getroffen, voor het gebruik van deze wegen, dan zullen in een mini mum van tijd de weggebruikers elkaar zoodanig moeten hinderen, dat van een geregeld transport geen sprake meer kan zijn. Ten einde hierin te voorzien, werd de Commission régulatrice auto mobile ingesteld, welke ten doel heeft de wegen van een bepaald (zich overigens steeds naar verloop van de krijgsverrichtingen wijzigend) gebied voortdurend te bewaken, te bebakenen, de plaat sen van laden en lossen vast te stellen, wegregels voor te schrijven, de richting waarin de wegen bereden mogen worden vast te stel len, enz. enz. enz. kortom deze commissie neemt alle maatregelen, ook geldend voor andere weggebruikers dan de autodienst, welke tot een geregeld niet stagneerend vervoer kunnen leiden. Een zeer bekend voorbeeld van de werkzaamheden van een dergelijke commissie is het vervoer over den weg naar VERDUN, la voie-sacrée', bij den Duitschen aanval in Februari 1916. Hieromtrent zegt HEUZE in zijn werkje„l'Automobile dans les Batailles Modernes". Sur la route de BAR-LE-DUCVERDUN, la fameuse „voie sacrée", au cours du mois de mars 1916, il a été compté jusqu'a 6.000 passages de camions en un seul point par-24 heures, soit une moyenne de un camion par 14 secondes. Les fré- quences de passage furent parfois de 1 véhicule par 5 secondes pedant des heures. Ces camions portaient, par semaine, environ 90.000 hommes et 50.000 tonnes de matériel, et ils effectuaient au total un million de kilomètres en 7 jours, ce qui équivaut a 25 fois la circonférence de la terre. k- Pour assurer une circulation de cette intensité, il était indis pensable d'avoir une organisation, pour ainsi dire, mathé- matique des transports: C'est ce dont se chargea la Commis sion régulatrice. La route était d'abord g a r d e, c'est-a-dire réservée a l'usage Le chiffre total du tonnage transporté par le Service automobile pendant la bataille de Verdun, chiffre assez difficile h préciser car il faut mélanger avec le matériel, les hommes et les blessés, paraft avoir atteint deux millions de tonnesl 781

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 49