De leerlingen werden uit de daartoe geschikte militairen van den autodienst gekozen (meestal onderofficieren en bestuurders). Bij de onderdeelen van den autodienst werden daartoe voorberei dende cursussen gehouden. Na hun opleiding bij de centrale school, welke ongeveer 5 werken duurde, werden zij, hetzij onmiddellijk tot (tijdelijk) officier aangesteld, dan wel als onderofficier naar hun onderdeel teruggezonden om aldaar hun opleiding te voltooien. Het programma van de opleiding omvatte autotechniek (24 lessen), aardrijkskunde (2 lessen), admini stratie (5 lessen), organisatie autodienst (5 lessen), metaal en houtbewerking (4 lessen) en verder een 80 tal practische lessen in autotechniek, teekenen, storingsonderzoek, onderhoud en smering van het materieel, opmaken van bevelen en rapporten van administratieve bescheiden, enz. De opleiding droeg dus wel geheel het karakter van een „oorlogsopleiding", hetwelk ook blijkt uit de opgaven van het eindexamen, dat meestal slechts een 4-tal schriftelijke vragen bevatte. Zal, zooals reeds hiervoor gezegd, in oorlogstijd in Ned.-Indië de aanvulling van bestuurders geen al te groote moeilijkheden ople veren, anders zal dit zijn met de aanvulling van het herstellers- personeel, (Eur.) kader en de officieren. Het is hier niet de plaats de daarvoor noodzakelijke maatregelen te bespreken, doch wel kan er op worden gewezen, dat een grondige vredesvoorbereiding hiervoor niet kan worden gemist. Naast een organisatie voor aanvulling en opleiding van personeel beschikte de Fransche autodienst over een organisatie voor aanvulling van materieel in den meest uitgebreiden zin van het woord. Niet alleen werden auto's in eigen land aangemaakt (voornamelijk RENAULT) doch een groot aantal werd in het [buitenland gekocht. (FIAT, WHITE, PACKARD, FORD, motorrijwielen, enz). De orga nisatie van deze materieele voorziening, waaronder ook vallen de verkrijging en distributie van bedrijfsstoffen, olie, banden, onderdeelen, reparatieartikelen, enz. enz. enz., alsmede de orga nisatie van talrijke andere „hulpdiensten" als reparatiedienst, de dienst van wegverbetering en herstelling, de technische (beproe- vings) dienst, enz. enz., zullen hier niet worden besproken, even min talrijke maatregelen, die genomen zijn, om een goed function- neeren van den autodienst te verkrijgen. Het bovenstaande bevat slechts enkele grepen uit de organisa tie en ontwikkeling van een grooten miliairen autodienst en heeft dan ook alleen ten doel aan te toonen, dat wil men van de auto in oorlogstijd het maximum rendement verkrijgen een vredesvoor bereiding tot in alle details dringend noodzakelijk is. 787

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 55