is met die grondslagen in volkomen overeenstemming. Voorts is door dien maatregel niet alleen aanzienlijke bezuiniging (op de gewapende politie) verkregen, doch tevens is het legerbelang daardoor ten zeerste bevorderd, in zooverre de dienst in de buitengewesten bij uitstek ten goede komt aan den goeden geest in het leger en aan de ontwikkeling van de uit een militair oogpunt gewenschte individueele eigenschappen en de beroepsvaardigheid van den militair. Dat in dien maatregel een aanwijzing zou mogen worden gezien dat voortaan alleen rekening zal worden gehouden met den 1. V. wordt door de Regeering ten stelligste ontkend, terwijl er evenmin reden bestaat voor de vrees, dat het op Java blijvende deel van de landmacht niet opgewas sen zou zijn voor zijn taak. (Afd. Verslag) Proefmaskers. Geklaagd werd, dat het van weinig voortvarendheid getuigt, dat eerst thans zeven jaren na afloop van den wereldoorlog, beseft wordt, dat over gasmaskers moet worden beschikt. Het nemen van proeven met gasmaskers kwam verschillenden leden on- noodig voor. H.i. zou zeer wel partij getrokken kunnen worden van de in Europa gehouden uitgebreide onderzoekingen. Andere leden zouden het betreuren, wanneer hier te lande tot maatrege len op het gebied van den gasoorlog zou worden overgegaan en stelden de vraag of voor gasfabricatie hier te lande reeds proeven genomen worden. (Mem. v. Antw.) Toen het in 1915 bekend werd, dat in den wereldoorlog van vergiftige gassen als strijdmiddel gebruik werd gemaakt, werd ook hier te lande aan dat feit de vereischte aandacht geschonken. Met de zes in 1918 ontvangen gasmaskers van Nederlandsch model, dat thans niet meer aan de eischen voldoet, werden opleggings-proeven geno men om vast te stellen in hoeverre de vullingen der patronen in het Indisch klimaat te gebruiken waren. Van deze zes maskers zijn er nog vijf aanwe zig; andere werden niet aangevraagd. De onzekerheid n.l. of ook voor de toekomsl zou moeten worden gerekend op het gebruik van vergiftige gassen als strijdmiddel is voor de regeering reden geweest, de invoering van gasmaskers voor het Indische leger voors hands in beraad te houden. lntusschen werden in Europa weer geheel nieuwe eischen aan gasmas- keis gesteld. Het hier te lande nemen van proeven met gasmaskers is noodzakelijk, aangezien in de tropen met bijzondere factoren rekening moet worden ge houden. Echter zullen bij ons vooralsnog geen proeven worden genomen nopens de fabricatie en de toepassing van oorlogsgassen. Aan den overste-apotheker werd opdracht gegeven om aan de hand van de in de literatuur aangegeven modellen een gasmasker te ontwerpen, dat in de tropische zon bruikbaar moet zijn. (Afd. Verslag.) Defensie. Enkele leden stelden de vraag of, nu het financieeleaspect van Indië er geheel anders uitziet, dan een paar jaren geleden, de tijd niet \s aangebroken voor een nadere studie van de verdediging van Indië, ge grond op de logische samenwerking van legeren vloot. Thans, nu de split sing der Staatsmarine in overweging is genomen en de laatste ontwerp- vlootwet nog niet tot wet is verheven, is het voor deze nadere studie wellicht het goede oogenblik. Aan het leger zoude h. i., in geval van oorlog, in de buitengewesten een grootere taak zijn toe te wijzen dan thans mogelijke is De aandacht werd gevestigd op de beschouwing van den kapitein der 797 XeAfdeeling. Departement der Marine.

Indisch Militair Tijdschrift | 1925 | | pagina 65