I. Algemeene beginselen. Het is in de oorlogspraktijk gebleken, dat, welke ten dienste staande bestrijdingsmiddelen tegen het vliegergevaar werden toe gepast, volledige uitschakeling van de inwerking van 's vijands luchtstrijdkrachten uitgesloten moest worden geacht en dekkings maatregelen daarnaast steeds moesten worden genomen. Doeltreffende dekkingsmaatregelen zijn echter alleen dan te verwachten, indien van te voren is nagegaan in welke mate vijan delijke luchtstrijdkrachten kunnen inwerken, omdat hieruit de meerder: of mindere mate van het vliegergevaar kan worden af geleid en dit laatste den grondslag dient te vormen voor de beoor deeling öf en c. q. welke beschermingsmaatregelen nood'ig dan wel mogelijk zijn. Hoe deze maatregelen worden tot stand gebracht is dan verder alleen een kwestie van techniek en vindingrijkheid van de betrok ken commandanten. De eenig juiste basis waarvan onder onze omstandigheden kan worden uitgegaan is in de eerste plaats de juiste waardeering van: a. de sterkte der eigen en te verwachten vijandelijke luchtstrijd krachten; b. de eigenaardigheden van ons Indisch terrein en klimaat op Java; c. de ons ten dienste staande actieve bestrijdingsmiddelen; d. het karakter van den te verwachten strijd. Want alleen hieruit kan de conclusie worden getrokken in hoe verre de aan te wenden middelen een voldoende waarborg inhou den om ons voor onaangename verrassingen te bewaren. ad a. Een uitvoerige beredeneering welke zou kunnen leiden tot een benadering van de sterkte van de te verwachten vijandelijke lucht strijdkrachten zou ons voeren op politiek-strategisch terrein, wat niet in de bedoeling van deze studie ligt. Met zekerheid kan echter worden berekend, dat h. t. 1. nooit die massa's luchtstrijdkrachten zijn te verwachten welke de we reldoorlog te zien heeft gegeven en dat dus ook nooit die inten sieve inwerking van het luchtwapen is te vreezen als waarvan onder die omstandigheden sprake was. Daartegenover staat echter, dat onze luchtstrijdkrachten, waar van de organisatie meer ingesteld is op de financieele mogelijk heden van 's lands middelen dan op een wenschelijk geachte sterkte, er rekening mee zullen hebben te houden vrijwel steeds met een minderheid te moeten strijden tegen een belangrijke meerderheid. ad b. De eigenaardigheden van ons Indisch terrein en ons klimaat op Java komen o. a. tot uiting in de volgende factoren: 11

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 11