a. marschcolonnes van groote verbanden tot 3000 a 4000 M. b. tirailleurgroepen tot 1200 a 1500 M. c. enkele personen tot 600 M. d. vurende batterijen tot 4000 M. e. stukken veldgeschut in batterij tot 2000 M. ad 3. De gegevens waarover de strategische verkenner wenscht te beschikken zijn in de eerste plaats: a. vaststelling van de sterkte, de samenstelling en groepeering van de hoofdonderdeelen van onze strijdmacht; b. daarna het vaststellen van den opmarsch van de hoofdmacht. De gegevens waarover de taktische verkenner wenscht te be schikken zijn: a. de vaststelling van de plaats van het hoofd en de samenstel ling der nrarschcolonne, de aanwezigheid van en de onder kenning van de soorten troepen en treinen op wegen en in bewoonde oorden; b. de vaststelling van het tijdstip en de plaats van de ontplooiing en het uit de marschcolonne halen van de artillerie; c. de plaats der batterijstellingen, teneinde in stelling komende artillerie door eigen bewakingsbatterijen met vuur te kunnen overvallen. De art. waarnemer en de gevechtsverkenner hebben in hoofd zaak tot taak, respt.: a. de bewaking van het gevechtsveld, ten doel hebbende het opsporen en het onder vuur doen nemen van doelen -door de art.; de regeling van het vuur op aangegeven doelen; b. de onderkenning van de groepeering der troepen en der reserves op het gevechtsveld. ad 4. De bedoelingen en het aanvallend vermogen van vliegtuigen kunnen worden vastgesteld uit het aantal en het type der vlieg tuigen. Zoo zal de aanwezigheid van enkele vliegtuigen op zeer groote hoogte wijzen op een strategische verkenning, die dus hare doe len zoekt ver achter het gevechtsfront. Beeldverkenning is hier bij hoofdzaak. Zij geschiedt normaal met een seriebeeldcamera, waarmede in één vlucht een strook van 150 K. M. lengte en eenige K. M. breedte kan worden opgenomen. Alleen de in deze zóne zich bevindende troepen hebben er aan dacht aan te wijden. Een groep vliegtuigen op middelbare hoogten c. q. vergezeld door meerdere vliegtuigen op grootere hoogten wijst daarentegen op een taktische verkenning of beschermde art. verkenning, al 17

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 17