Ais vaststaand principe blijft echter gelden, dat vuuruitwerking tegen troepen op den grond bij gevechtsopdrachten steeds boven vliegerdekking gaat. Voor de uitvoering van den terreinaanpassingsdienst zijn geen bepaalde voorschriften te geven, daar belichtingsverschillen en weersomstandigheden een groot aanpassingsvermogen eischen. Hoofdzaak is het vermijden van opvallende, niet aan het landschapsbeeld aangepaste vormen, zooals rechthoekig opgere den wegenparken en van de schaduwwerking der zich op het ter rein bevindende te dekken voorwerpen, welke door hare vormen- teekening veel details van de voorwerpen zelf kunnen verraden. Men bedenke, dat terreinaanpassing alleen nut heeft voor den vlieger die met oogverkenning werkt. Uit foto's zijn zelfs goed aangepaste vormen bij systematische bestudeering te onderkennen. Tegen fotoverkenning is het opzoeken van schaduw noodza kelijk, waarbij rekening dient te worden gehouden, dat het scha duwvlak zich wijzigt met den stand van de zon en dus het te dekken materieel of de te dekken troepen tijdig verplaatst dienen te worden. De volgende algemeene aanwijzingen zijn nog van belang. Alles wat zich in open terrein bevindt is dadelijk waarneembaar, tenzij het goed is versluierd. Natuurlijke dekking kan worden verkregen zoowel door middel van terreinvoorwerper. als door atmosferische omstandigheden. Terreinvoorwerpen die zich hiervoor Ieenen zijn o. a.: kampongs, bosschen, dichtbegroeide tuinen, boomgroepen, enz. Ook zal een afgebrande sawah door haar donkeren ondergrond als dekking kunnen fungeeren. Atmosferische invloeden welke vliegerverkenning kunnen be moeilijken zijn: mist en sterke regen, die het vliegen zelfs geheel onmogelijk kunnen maken. Zwakke regen behoeft het vliegen niet te beletten, doch kan de waarneming uitermate bezwaarlijk maken. Sterke wind is geen beletsel voor het vliegen. Laaghangende wolken beperken de vlieghoogte en daardoor in het algemeen de bruikbaarheid van vliegtuigen voor den ver- kennings- en waarnemingsdienst. Heiïgheid maakt het opsporen van doelen bezwaarlijk. Gecombineerd met een ongunstigen zonnestand maakt zij ter reinverkenning, anders dan in een richting loodrecht naar bene den, vrijwel onmogelijk. Het maken van foto's is b. v. vóór 8 v. m. en na 5 n. m. bezwaar lijk en bij het aanbreken van den dag of bij het invallen van den avond vrijwel onuitvoerbaar. Ongedekt staande troependeelen dan wel onderdeelen van 23

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 23