treinformaties doen het beste bij het verschijnen van vliegtuigen elke beweging te vermijden. Door verplaatsing zich dan nog te willen onttrekken aan vlieger waarneming is niet wel mogelijk. b. Vliegerdekking gedurende de concentra- t i e. Het voor den vijand geëigende middel om inzicht te verkrijgen in de strategische handelingen van onze strijdmacht is het blijvend waarnemen van het in aanmerking komend spoorwegnet en de in aanmerking komende hoofdopmarschwegen door middel van vliegtuigen. Deze waarneming zal wat het spoorwegnet betreft zoowel bij dag als bij nacht kunnen geschieden, waarbij getracht zal worden vast te stellen: a. de intensiteit van het spoorwegverkeer; b. de uitladingsstations; c. het tijdstip waarop het troepenvervoer zal zijn beëindigd. Deze spoorwegcontrole zal door den vijand worden uitgevoerd met afzonderlijke vliegtuigen, waarbij de verkenning zal geschie den met het bloote oog, aangevuld door foto-verkenning voor wat betreft het vastleggen der uitladingen. De geringe uitgebreidheid van ons spoorwegnet maakt de vijandelijke controle op ons spoorwegvervoer, mede door de ge ringe sterkte van onze luchtstrijdkrachten, betrekkelijk gemakkelijk gedurende de daguren. Het middel om hieraan te ontkomen zou zijn het spoorweg vervoer naar de nachturen te verleggen, indien dit ook maar eenigs- zins zou zijn overeen te brengen met de plannen van de leger leiding. Ook dan zal echter veiligheidshalve gerekend moeten worden op de mogelijkheid van vijandelijke verkenning, daar b. v. een regelmatige treinenloop, zooals dat bij échelonvervoer plaats heeft, ook bij nacht wel te onderkennen is aan de vuurverschijn- selen der locomotieven. Of deze vuurverschijnselen geheel zullen kunnen werden onzichtbaar gemaakt is aan twijfel onderhevig. Ondertusschen zal het geheel verleggen van het strategisch spoorwegvervoer naar de nachturen praktisch ondoenlijk blijken, zoodat er op gerekend moet worden, dat ons spoorwegvervoer geheel zal worden onderkend en tevens vertraagd door de ge makkelijk uit de lucht te vernielen kunstwerken. Bovendien zullen succesvolle beschietingen van onze treinen in het geheel 'niet denkbeeldig zijn, als men denkt aan de koste lijke doelen, welke treincolonnes en treinmassa's op de eindstations voor luchtaanvallen bieden. Bestrijding van deze aanvallen zal alleen kunnen geschieden door het opstellen van mitrailleurs boven de wagons. Materieele uitwerking is van een vuur dat op dergelijke wijze wordt afge geven (men denke aan de schokken en trillingen gedurende het 24

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 24