rijden van den trein) niet te verwachten. Vermoedelijk kunnen zij het te laag komen van de vijandelijke vliegtuigen eenigszins verhinderen. Gedurende het oponthoud der treinen aan stations worden voor dit afweervuur iets gunstigere condities geschapen Op de in- en uitladingsplaatsen behoort zorgvuldig het opeen- hoopen van troepen te worden voorkomen. Stations dienen snel van voertuigen te worden vrijgemaakt. Een en ander dient een hoofdig te worden geregeld door de aan te wijzen uit- en inla- dingsofficieren. Opeenhooping van troepen bij inlading kan worden vermeden door nachtelijke opmarsch en legering in naburige kampongs, waarna de troepen in kleine afdeelingen kunnen worden aange trokken. c. De vliegerde kking gedurende den marsch. Na hetgeen hiervoren werd betoogd omtrent het te verwachten viiegergevaar is het duidelijk, dat het zonder meer toepasselijk verklaren van de methodes van vliegerdekking en vliegerbestrijding gedurende den marsch, zooals zij onder westersche omstandig heden worden aanbevolen en noodzakelijk geacht, tot onnoodige verzwaring van de toch al zoo moeilijke troepenaanvoering zou leiden. De onder die omstandigheden bijna als onafwijsbare eiscli aan gegeven nachtmarschen en zelfs nachtelijke ontplooiing en ontwikkeling verliezen bij onze verhoudingen en omstandigheden veel van hun waarde. Wat onder die omstandigheden als systeem wordt geëischt behoeft bij ons slechts als „wenschelijk" te worden gewaardeerd en dan nog alleen, wanneer aan de andere eischen van het gevecht geen schade wordt gedaan. Dekkingsmaatregelen gedurende den marsch vóóronderstellen de organiseering van een luchtbewakingsdienst en een waarschu wingsdienst, welke wordt uitgevoerd door manschappen op snelle vervoermiddelen (motorrijders, auto's) sprongsgewijze vooruit te zenden ter waarschuwing tegen vliegergevaar. De goede functioneering van dezen dienst is alleen mogelijk indien kan worden beschikt over snelle en zekere verbindingsmid delen, waarmede meldingen tijdig kunnen worden geseind. De feitelijke dekking kan geschieden door het in acht nemen van één der hieronder aangegeven maatregelen al naar gelang de omstandigheden dit eischen. Door het uitvoeren van nachtmarschen wordt feitelijk de beste dekking verkregen. Zelfs bij belichting uit de lucht zijn alleen brokstukken van een colonne te onderkennen. De door den nacht- marsch verkregen dekking zou echter weer verloren gaan, indien geen maatregelen getroffen zouden worden de troepen eerst na het invallen van de duisternis hunne verblijven te doen verlaten 25

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 25