wanorde, oponthoud en vernieling van materieel zullen veroor zaken. Versperring van de wegen is als regel hiervan het gevolg. Het middel om hieraan te ontkomen is de voertuigen met groote tusschenruimten te laten marcheeren dan wel die, welke niet on middellijk bij den troep benoodigd zijn, gedurende den nacht te verplaatsen. De gevechtstrein, welke steeds bij den troep behoort, zal onder deze omstandigheden niet achter doch tusschen de troepen be- hooren te marcheeren, waardoor snelle hulp bij het wegruimen wordt verzekerd. Infanterie daarentegen kan bij bedreiging van vliegeraanvallen tijdig den marschweg ontruimen en vindt in het naastgelegen zijterrein als regel van zelf dekking. Toch dient men te bedenken, dat dit in grootere verbanden altijd verwarring met zich .mede brengt en de troepen daardoor tijdelijk eenigszins uit de hand ge raken, terwijl met het ordenen der verbanden een belangrijk tijd verlies gepaard gaat. Denkbeeldig zijn deze moeilijkheden niet. Wanneer b. v. beide partijen op 1 dagmarsch (25 K. M.) van elkander verwijderd zijn en aangenomen wordt, dat de vliegvelden op 50 K. M. achter de fronten zijn gelegen, zullen meerdere bom- menaanvallen op één dag kunnen worden verwacht. De marschformatie zal voor de infanterie steeds moeten zijn met tweeën links en rechts van den weg. De mitr. cie van het regiment kan over de bataljons worden verdeeld. Waar de weg schaduwloos is, dient overwogen te worden of het wenschelijk is de compn terzijde van den weg te laten marcheeren (in het bedekte terrein). Men zij hierbij echter indachtig, dat schijnbaar voor inzicht uit de lucht open wegen, in de morgen- en namiddaguren door de lange slagschaduwen der langs den weg staande boomen, dik wijls nog voldoende dekking aanbieden, die niet verkregen wordt als de zon nog hoog staat. Zoo eenigszins mogelijk zullen bij het bepalen van den marschweg voor artillerie de groote kunstwegen moeten worden vermeden, omdat deze in het bijzonder door vijandelijke vliegers zullen wor den bewaakt en zich zooveel beter leenen voor een snelle doel- aanwijzing door die vliegers aan hunne in bewakingstelling staande art. Bij onbruikbaarheid der landwegen voor art. zal de marsch sprongsgewijze moeten plaats hebben, b. v. batt. gewijze van ge dekte opstelling naar gedekte opstelling langs de kunstwegen en zoonoodig in versnelde gangen. Voertuigen colonnes vormen een dankbaar object voor vliegeraanvallen. Bij bedreiging met een dergelijken aanval is in de eerste plaats noodig, dat de commandant zijn colonne in de hand houdt en door rustige en doeltreffende maatregelen verwarring en paniek voorkomt. 27

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 27