Steeds zal kunstmatige versluiering worden toegepast, waar voor in aanmerking komt: het gebruik van vliegernetten, overdek ken met stroo, alang-alang, riet, takken, enz. Versnelling der gangen is het slechtste middel om zich aan de vliegerwerking te willen onttrekken. De beste dekking is ook hierbij de nacht. Overdag dient con stant de schaduw te worden opgezocht, zoodat niet steeds een zelfde kant van den weg moet worden gehouden. Bij nadering van vijandelijke vliegtuigen wordt zoo mogelijk halt gehouden in de schaduwplekken. Bij den aanval zal al het personeel, behalve 1 man per voertuig, dekking moeten zoeken naast den weg. Er rest ons nog de vraag te beantwoorden of gedurende den marsch ook viiegerbestrijding moet worden toegepast. Met de uit werking die van onze inf. wapenen is te verwachten is ons in ziens bestrijding alleen dan op haar plaats, wanneer de vijandelijke vliegers tot een systematischen aanval zijn overgegaan, dan wel de vijand zijne verkenning op zulke abnormaal lage hoogten tracht te verrichten, dat hij door ons vuur met succes naar grootere hoogten kan worden teruggewezen. Bommenaanvallen van vlieg tuigen uit grootere hoogten, die dus buiten het bereik zijn van de inf. wapenen, worden niet bestreden. d. Dekkings maatregelen t ij d e n s de rust. Men dient er op te rekenen, dat de verkenning uit de lucht van de verschillende rustvormen (waaronder ook de legering) als regel mogelijk zal blijken, wanneer geen bijzondere maatregelen hier tegen zijn getroffen. Deze kunnen wederom bestaan uit dekkings- en bestrijdings maatregelen en wat de laatste betreft alleen worden toegepast wanneer dekking geen zin meer heeft. Als regel kan volstaan worden met het in het zijterrein op stellen van luchtbewakingsposten die tevens tot taak hebben, eventueel de bestrijding van zeer laag komende vliegtuigen op zich te nemen. De opstellingsplaatsen moeten naar alle windstreken een vrij gezichtsveld bieden, terwijl de posten over mitrailleurs moeten kunnen beschikken. Legeringsplaatsen moeten met het oog op het vliegergevaar zorgvuldig worden gekozen. Een legering b. v. in kamponghuizen is van uit de lucht zeer bezwaarlijk te onderkennen, indien daarbij de noodige dekkings maatregelen worden toegepast. De wegen en aloon2's zullen o. a. zooveel mogelijk worden vrijgehouden. Legering in talrijke kleine kampongs begunstigt de verspreiding van de voertuigen. Bij waarneming uit de lucht zijn het niet de manschappen che opvallen, doch het geschut, de voertuigen, auto's en de paarden. 28

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 28