Vuurmonden in stelling dienen steeds onregelmatig te worden opgesteld. Van belang is het, de rechte lijnen der vuurmonden weg te werken en de markante schaduwvorming van het geschut te vermijden. Geschut heeft inderdaad een zeer karakteristieke vormteekening. Door veelkleurig verven van het materieel, zal hieraan kunnen worden tegemoet gekomen. Het doel hiervan zal moeten zijn, het verkrijgen van een aanpassingsbeeld, in overeenstemming, met den aard van de stellingen welke als regel zullen worden ingenomen en het verbreken van bovenbedoelde vormteekening. Een en ander maakt het noodzakelijk, voor elk stuk de aanpas sing aan het terrein na te gaan. Goede opstellingen, voor wat de dekking betreft, zijn o. a.: opstellingen in kamponghuizen, waarvan de wanden, voorzoover die hinderen, zijn weggenomen; opstellingen in begroeide kampongs, in lichte bamboeboschjes, in pisangtuinen, aan den binnenrand van begroeide kampongs. Zelfs fotografisch zijn deze laatste stellingen zeer moeilijk te on derkennen. Opstelling op sawahs dient te worden vermeden. Een derge lijke opstelling is altijd te herkennen aan de schaduwvorming en aan de sporen der oprijdende en terugrijdende voertuigen. Vast stelling van de plaats van een dergelijke batterij wordt niet be moeilijkt door het innemen van een dergelijke open stelling. Opstelling op pas afgebrande sawahs of donker bouwland is daarentegen gunstig, indien de toegangen naar de stelling vol doende aan het terrein worden aangepast. Eventueel kan worden overwogen, aanvulling van munitie, wat oprijden van de voertuigen insluit, gedurende den nacht te doen geschieden en de ontstane sporen middels een ploeg weg te werken. Schijnstellingen kunnen medehelpen de aandacht van den vlie ger af te leiden. Zij worden echter spoedig als zoodanig onder kend, indien daarheen geen aanvoerwegen voeren (het 's nachts eenige malen laten rijden van voertuigen vormt een voldoend duidelijk spoor). 33

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 33