5. HET INDISCHE WEERMACHTSVRAAGSTUK IN VOLKSRAAD EN PERS. De bekende publicaties over dit onderwerp, in het bijzonder de voordracht van Majoor Geldorp in de Indische Krijgskundige Vereeniging, hebben niet nagelaten groote belangstelling te wekken. Naar men zich herinnert vonden deze uitingen hun oorsprong in een groote onrust over de waarde van onze toekomstige weer macht, in dien deze zou worden opgebouwd op een zóó onlogischen en wankelen grondslag, als de veel bestreden en vrijwel éénstem mig veroordeelde beperkte doelstelling van het ontwerp-vloot- wet 1925. Betoogd werd, dat we met dezen grondslag volkomen op den verkeerden weg zijn, dat de aanbouw van de hierop berustende vloot ten koste van het toch reeds zoo verzwakte leger een maat regel is, die uit een politiek-strategisch oogpunt niet sterk genoeg veroordeeld kan worden. En unaniem drongen deze beoordeelaars aan op een nieuw en ernstig onderzoek. Deze stemmen zijn niet onverhoord gebleven. Zoowel de Volksraad als de Indische Pers hebben aan dit vraagstuk de aandacht gewijd, die het ongetwijfeld verdient en het daarmede geplaatst in het centrum van de publieke belang stelling op een wijze, die de moeite van het opteekenen en het bespreken ten volle waard is. In het afdeelingsverslag op de aanvullingsbegrooting 1926 van Marine treft óns de vraag van enkele leden of, „nu het financieele aspect van Indië er geheel anders uitziet, dan een paar jaar gele den, de tijd niet is aangebroken voor een nadere studie van de verdediging van Indië, gegrond op de logische samenwerking van leger en vloot. Thans, nu de splitsing der Staatsmarine in over-^ weging is genomen en de laatste ontwerp-vlootwet nog niet tot wet is verheven, is het voor deze nadere studie wellicht het goede, oogenblik. Aan het leger zoude h. i. in geval van oorlog, in de buitengewesten een grootere taak zijn toe te wijzen dan thans mogelijk is. De aandacht werd gevestigd op de beschouwing van den kapitein van den Generalen Staf M. Boerstra in het Indisch Militair Tijdschrift van October 1925 getiteld: Het aandeel van 39

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 39