kunnen overnemen aanmerkelijk minder kostbaar zijn dan oorlogsvaar tuigen daargelaten nog de moeilijke voorziening aan personeel bij de marine, waarmede het leger niet te kampen heeft, 8. Maar niet alleen dient het leger die groote belangrijke havenplaat sen op Java krachtig te verdedigen, maar het moet ook in staat zijn om landingsdivisies, die buiten voornoemde plaatsen een landing wagen men denke aan die streken, waar de bevolking spoedig in opstand tegen het Nederlandsch gezag is te brengen er uit te werpen. Het concentratie- vervoer dient dus steeds verzekerd te zijn, waarvoor een doorloopende bewakingsdienst op de spoorlijnen enz. in ooilogstijd noodig is naast een goed werkende kustwacht. 9. Men heeft dus op Java een veldleger noodig, dat de veiligheidsbe zettingen geeft aan die havenplaatsen, welke beslist daarvan voorzien moeten worden en dat met het overig gedeelte kan optreden waar zulks gewenscht is. Slechts een leger, dat uitgerust is met voldoende automati sche wapens, geschut, enz. en dat op rationeele wijze gebruik maakt van militie en landstorm kan aan die taak voldoen. 10. Welke doelstelling men ook kiest, van de sterkte van het tegen woordige vredesleger kan niets af; niet voor niets werd bij de behande ling van de begroooting voor 1926 door enkele leden van den volksraad gevraagd of het leger wel krachtig genoeg was om plotseling opkomen de opstanden in vredestijd te breken I 11. Het verdedigen van onzen archipel in zijn geheel gaat ver boven onze financieele krachten; Java echter—het eiland waarmede onze naam als koloniale mogendheid staat en valt, de kurk waarop Nederland drijft moet behouden blijven. Dit is echter niet alleen noodig ter wille van Nederland, maar ook van de inheemsche bevolking. Zij toch is met verandering van opvoeder niet gebaat; het komen tot zelfbestuur zou daarbij bovendien in een langzamer tempo plaats hebben. 12. Willen wij buiten een oorlog blijven, gevoerd door grootmachten gevestigd om de Pacific, dan is onze eerste plicht te zorgen, dat onze neutraliteit geëerbiedigd wordt. De vraag, die dan dadelijk oprijst, is „Waar hebben wij de meeste kans dat onze neutraliteit zal worden ge schonden?" Het antwoord daarop kan niet anders luiden dan: „in onze oliehavens". Deze zijn voornamelijk gelegen op de Oostkust van Borneo en Sumatra, kunnen door het leger met geringer kosten dan doorde vloot verdedigd wordenhet personeel der aldaar werkende maatschappij, bijna allen dienstplichtig zijnde, vormt daarbij een flinke aanwinst voor oorlogstijd. In vredestijd dienen op die plaatsen troepen te worden gele gerd, voorzien van geschut dat na omvorming der artillerie aanwezig is mitrailleurs, geweermitrailleurs, en afweermiddelen tegen luchtstrijd krachten. De in de buitengewesten bij die oliehavens gelegerde infanterie is in vredestijd ook productief, aangezien zij alsdan gebruikt wordt voor de hiervoren genoemde haar aldaar opgelegde politiek politioneele taak. 13. Werd onze vloot versnipperd over de groote havenplaatsen op Java en de oliehavens daar buiten, dan zou dat overigens zeer dure oorlogs middel al bitter weinig meer kunnen doen voor het handhaven van onze neutraliteit. Ontlast de vloot, die slechts een taak in oorlogstijd heeft tegengaan van zeeroof kan in vredestijd wel door de gouvernementsmarine geschieden, van de verdediging van die plaatsen en havens dan kan zij overal elders gebruikt worden voor het tegengaan van minder gewichtige neutraliteitsschendingen. Wij zullen niet zoo spoedig in oorlog komen, wanneer een oorlogsbodem van een der belligerenten zich eenigen tijd schuil houdt tusschen de eilanden van onzen archipel; daardoor wordt doordien oorlogvoerende de oorlog ook niet gewonnen; maar wel wanneer deze mogendheid het uitsluitend recht verovert van putten uit onze voor raden—olie in het bijzonder dan wel zich meester maakt van een steun punt haven met inrichtingen voor industrie, welke alleen op Java voorkomt van waaruit zij haar tegenstander kan bestoken. 55

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 55