14. Uit het vorenstaande moge blijken, dat ik van meening ben, dat wij in de laatste jaren zelfs met onze zoogenaamde halfminimum vlootop den verkeerden weg zijn. De verdediging van den Nederlandsch Indi- schen archipel is een maritiem probleem, hetwelk echter gelet op onze finantieele omstandigheden niet is op te lossen. Laten wij daarom datgeae doen wat in de voornaamste plaats noodig is en dat wij wel kunnen.Jaag «een hersenschim na van een groote vloot waarbij het leger ten onder moet laan. Al geven wij de 12 millioen, welke - volgens de handelingen van den Volksraad voor het leger speciaal noodig zijn om het paraat tema ken tegen een buitenlandschen vijand, aan de marine, dan zou ons dat niets verder brengen. Hoeveel reserve aar. materieel heeft met een vloot noodig om voortdurend actief te kunnen blijven! 15. Met vorenstaande grondslagen voor oogen zorge de Regeering, dat het geld in de eerste plaats gebruikt wordt voor een krachtig leger op Java, voor veiligheidsbezettingen en versterkingen nabij Batavia, Soerabaja en de oliehavens; eerst daarna voor de vloot. 16. Leger en vloot moeten in vredestijd een zijn; gevechten om dene gemonie moeten eindelijk eens een einde nemen; valsche leuzen ter wille van eigen belang moeten verdrongen worden door liefde voor het vader land en voor de bevolking in onzen archipel; daarom vereenige men leger en vloot onder een krijgsman, een opperbevelhebber van Land- en zee macht die tevens dan moet zijn het Hoofd van het Departement van Lands verdediging. Alsdan kan het Hoofdkantoor voor Scheepvaart-omvattende den dienst der gouvernementsmarine, bebakening, kustverhchting, hydro grafie, havens, loodsen e. d. en thans gebracht onder het Departement van Marine - komen onder een Departement van Verkeerswezen, indien dit - zooals in den Volksraad werd voorgesteld - afgescheiden wordt van het Departement van Gouvernementsbedrijven. Geschiedt dit met, aan ware het bij het Departement van Landbouw, Handel en Nijver heid te voegen. De Departementen van Oorlog en Marine worden daarna opgeheven. Waar voorts het leger ook in vredestijd een doorloopende taak heeft, de commandant daarvan steeds in innig contact moet blijven met de civiele Departementen en de hoofden van algemeen bestuur en geweste goed op de hoogte moet zijn van- en practisch hebben geleerd de wijze waarop het leger zijn politiek politioneele taak moet opvatten; waar de vloot haar werkzaamheid en wel waarschijnlijk in geringere mate dan het leger in hoofdzaak in oorlogstijd heeft, daar spreekt het vanzelf, dat de opperbevelhebber van Land- en Zeemacht een opperofficier moet zijn van het leger. 17. Uit het hiervoor vermelde volgt tenslotte, dat overgegaan moet wor den tot een splitsing van de Marine in een Nederlandsche en Nederlandsch Indische marine; een splitsing, waar de Staatscommissie van 190b he reeds eenparig over eens was. De Regeering haaste zich voor dat het te laat is. Zij geve bevelen voor het met spoed versterken en van veiligheidsbezettingen voorzien van de oliehavens, voor het uitrusten van het leger met modern geschut e. d. La ten geen gevoelsoverwegingen meer meespreken; de verdediging van N - deriandsrh-lndië moet ingericht zijn naar militaire doelmatigheid in ver band met ons financieel kunnen. Is het 'daarbij mogelijk om boven het versterken van legersteunpunten en oliehavens de vloot uit te breiden des te beter, maar men doet eerst datgene, wat beslist noodig is, namelijk het treffen van maatregelen tegen de pogingen van een oorlogvoerende om tegen onzen wil in zich te verzekeren van de olievoorraden of van een waardevol steunpunt. Vele artikelen in de Japansche nieuwsbladen dringen aan op een spoedig ver klaren van den oorlog aan Amerika, door velen reeds een olie-oorlog genoemd. De andere mogendheden van den Pacific zijn meer gebaat met het weten, dat onze oliehavens goed versterkt zijn en krachtig verdedigd worden, 56

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 56