58 8. OVERZICHT NEDERLANDSCHE TIJDSCHRIFTEN. Militaire Spectator, October 1925. De kapitein der genie van hetN. I. L. C, P. Brest van Kempen wijdt een artikel aan „De zandkaart. Een belangrijk hulpmiddel bij het onderwijs". Het komt ons voor dat hier te lande de zandkaart dienst zal kunnen bewijzen bij het elementaire onderwijs in het kaartlezen en wellicht bij oefeningen op het gebied der versterkingskunst, maar dat overigens er gelukkig nog tijd en gelegenheid bestaat om het terrein zelf op te zoeken. Ie Luitenant Brethouwer levert kritiek op „Het artillerie-onderwijs op de K. M. A." en meer in het bijzonder op de daarbij gebruikte studieboeken. Hij beveelt specialiseering ter verbetering aan. Inderdaad is de artillerie wetenschap tot dusdanigen omvang uitgegroeid, dat één persoon haar moeilijk geheel kan beheerschen en onderwijzen. Kapitein der pontonniers C. A. Hartmans doet verslag van „Een bezoek aan de Zwitsersche pontonniers". Van C. F. A. Milders, le luitenant der infanterie, troffen we een opstel aan over: „Vuurleiding, vuurbevelen en vuuraan'eekeningen bij een sectie zware mitrailleurs. le Luitenant der veldartillerie J. C. van Heuven schrijft over „Begrip pen omtrent terreinmeetdienst". Bij onze artillerie werd kortgeleden een voorloopige handleiding -voor den terreinmeetdienst in gebruik genomen. Luitenant van der Heem vervolgt zijn artikel over„De opleiding van verbindingspersoneel". In dit nummer worden de hulpmiddelen voor de opleiding tot telefonist behandeld. De rubriek „Gegevens vreemde legers" behandelt het Roemeensche leger. MavorsOctober 1925. Hierin is een interessant artikel over: „De huidige stand van het gasmaskervraagstuk" door luitenant A. Schwing opgenomen. Schrijver zegt hierin o. a: „De meeningen over inrichtingen en vorm van gasmaskers mogen nog op enkele ondergeschikte punten uiteenloopen, de grondslagen voor het standaard-masker zijn echter gelegd. Hoewel men ijverig bezig is het gebruik van gas voor oorlogsdoeleinden geheel te verbieden, en de verschillende legers dus in de toekomst niet meer over gasmaskers behooren te beschikken, is het juist een van de grootste moeilijkheden geweest een dusdanig masker te construeeren, dat door den soldaat te velde zonder noemenswaardigen hinder zou kunnen worden gebruikt." Goede teekeningen verluchten het actueele artikel waarin tenslotte tien eischen worden opgesomd, waaraan een modern oorlogsgasmasker zal moeten voldoen. Kapitein Alting von Geusau vervolgt zijn bespreking van „Het Neder- landsche gevechtsvoorschrift.'' Terecht wijst hij erop hoe een algemeen verdedigingsbevel tijdens het inrichten eener stelling gelijdelijk ontstaat en tenslotte niets anders is dan een résumé van reeds vroeger en zoo spoedig mogelijk uitgegeven partiëele bevelen. Uitvoerig wordt ingegaan op het gebruik der artillerie bij de verdediging. Van het artikel „Tactisch gebruik der zware mitailleurs" door Lt. Baay verschijnt het 11e gedeelte. Hierin worden de in het eerste gedeelte gege ven theoretische beschouwingen getoetst aan eenige practische gevallen (op de kaart).

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 58