de lust om zich te onderscheiden, om roem en eer te behalen is aanwezig door de emotionaliteit. Bij vele mijner veldheeren vond ik deze dingen vermeld, evenals het zoo dikwijls voorkomen van het feit, dat de aanvoerder zich vol vuur aan het hoofd van zijne troepen stelt, en midden in den slag op deze wijze de beslissing tracht te verkrijgen. Stellig speelt de emotionaliteit ook hierbij een rol, hoewel ook zij, die geen bijzonder groote emotionaliteit be zitten, op zulke oogenblikken zich laten meeslepen (Murat). Maar was Ook niet reeds bij voorbaat te verwachten, dat de activiteit bij den veldheer groot zou zijn? Hoe zouden de meesten het zonder groote energie en werkkracht zoo ver brengen? Door de activiteit ontstaat verder die bijzondere snelheid, waardoor ieder bekend veldheer zich onderscheidt. Het weldoordachte van zijne plannen, het volhardend streven naar het eenmaal voorgeschreven doel, zonder welke men zich geen waarlijk groot veldheer kan voorstellen, doen reeds a priori veronderstellen, dat ook de secundaire functie sterk zal zijn. Zoo mocht men ongetwijfeld verwachten, wat het statistisch onderzoek ons leert, dat onder de veldheeren een zeer groot aantal gepassioneerden wordt aangetroffen". Eene vergelijking van de 28 gepassioneerde veldheeren met 21 gepassioneerden, waarnaar Professor Heymans een onderzoek deed, leerde den schrijver het volgende: „De gepassioneerde veldheer komt wel in vele opzichten overeen met andere gepassioneerden, maar hij maakt in 't algemeen meer den indruk van een man, die zich thuis voelt in de practijk van het leven; hij is minder teruggetrokken en geeft zich gemakkelijker dan de andere gepassioneerden, die zich gaarne op een standpunt plaatsen en ongenaakbaar zijn. In 't algemeen maakt hij lichamelijk en geestelijk een zeer gezonden indruk. Het komt mij voor, dat dit verschijnsel verklaard moet worden door het aanwezig zijn bij den veldheer van eene minder groote emotionaliteit en een minder sterkte secundaire functie dan bij de andere gepassioneerden, in verband met buitengewoon groote activiteit. Door die alles overtreffende activiteit laten zich dan een aantal kenmerkende eigenschappen verklaren, die bij de andere gepassioneerden niet als zoodanig voorkomen, of in tegengestel den zin, of in geringer aantal. Zoo geloof ik, dat er verband bestaat tusschen de buitengewone activiteit en de voorliefde voor sport, de goede gezondheid, de verplaatsbare opmerkzaamheid, het natuurlijk optreden, het niet-beschroomd en niet-vormelijk zijn, de grootere lust tot intellectueele spelen, het goede waarnemen en opmerken, het goede oordeel en de menschenkennis en eveneens, dat men met hoogere getallen aantreft de volgende eigenschappen, waaruit blijkt, dat bij den gepassioneerden veldheer kan verwacht worden groote moed, eerlijkheid, betrouwbaarheid en ruime blik, 82

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 10