Aan Russische zijde niets van dat alles. De stadhouder, admiraal Alexejev, was opperbevelhebber van land- en zeemacht. Voor de leiding der operatiën te land stond naast hem, althans niet voldoende onder hem, de legercommandant, tot welke be trekking op 18 Febr. 1904 de Minister van Oorlog Kuropatkin werd benoemd. Intusschen kwam deze eerst 28 Maart in Mandchurije aan. Zijn functie werd tevoren waargenomen door generaal Line- witch. Daarbij greep ook de Russ. Regeering herhaaldelijk in bij het ontwerpen der operatiën, met het gevolg, dat van een doel bewuste leiding dan ook geen sprake was en de zoo noodzakelijke samenwerking tusschen leger en vloot ten éénenmale ontbrak, het geen uit het hierna volgende nog zal blijken. Hoofdstuk II. Omstandigheden, die invloed hebben uit geoefend op de aanwending der troepen. De binnen- en buiten landsche politieke toestand. De oorlog tusschen beide rijken werd gevoerd op onzijdig ge bied. Zoowel Korea als China waren onmachtig dit te beletten. Ten opzichte van China bestond de mogelijkheid, dat dit Rijk zich ten slotte zou voegen bij de partij, die het meeste succes had. Het verbond met Engeland gaf Japan moreelen en financieelen steun. Zelfs scheen de mogelijkheid bestaan te hebben op militai ren steun. Indien het juist is, dat Japan's aanvankelijk voorzichtig optreden moet worden toegeschreven aan den angst om bij een tegenslag den financieelen steun te verliezen, dan is daarmede tevens de schadelijke invloed van een slechten financieelen toestand op de operatiën aan getoond. Voor Rusland was de buitenlandsche politieke constellatie van dien aard, dat een belangrijk deel der strijdkrachten in Europa be schikbaar moest blijven. Voor Japan, dat in O. Azië de erkenning zocht van een bepaald omschreven staatkundige, economische en strategische positie was de oorlog een nationale strijd, waarbij het geheele volk achter het leger stond. Het Russ. volk daarentegen was vrij on verschillig voor den oorlog. Door oordeelkundige s ia menwerking tus schen staatkunde en strategie kon Japan den oor log beginnen toen het daarvoor gereed was. Door gemis aan die samenwerking gelukte het Rusland niet om tijd te winnen. De hoop op behoud van den vredestoestand ging daarbij zoover, dat de eerste mobilisatiedag eerst op 10 Februari gesteld werd, niettegen- 87

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 15