en de inmiddels aangekomen Russ. versterkingen, zouden ver andering in dezen opzet noodig hebben gemaakt. Zoo zou eind April zeer zeker ook het afslaan of ernstig be moeilijken van, c. q. een aanval op pas gelande troepen bij Pitzewo en omgeving mogelijk en noodzakelijk geacht moeten woiden en in verband daarmede de noodige voorbereidingen moeten zijn getroffen. Verder zou de niet verwachte tijdwinst het mogelijk en noodig hebben gemaakt de hoofdmacht Zuidwaarts te verplaatsen, b. v. tot Liaoyang of Moekden om daardoor het tijdstip van de groote beslissing te vervroegen. Bij vergelijking der Russ. maatregelen met het hiervóór ont vouwde plan blijkt dat de Russen van een geheel overe e n- komstige strategische grondgedachte zijn uitgegaan. De weinig consequente uitvoe ring, strategische misvattingen en tactische fouten waren echter oorzaak dat van den, in groote trekken, juiste n strategischen opzet zoo weinig is terecht gekomen. Nog zij opgemerkt, dat, waar uitstel der beslissing van den aanvang af te voorzien was, dit ter voorkoming van ongeduld en teleurstelling reeds dadelijk doör pers en propaganda aan het Russ. yolk bekend had moeten wor den gemaakt. Hoofdstuk V. Slotbeschouwingen. Bij de bestudeering van de in het voorgaande besproken episode wordt men als het ware gedwongen om in vergelijking te treden met de mogelijkheden, die zich ten aanzien van de defensie van Indië zullen kunnen voordoen. De lessen, die in dit deel der krijgs geschiedenis liggen opgesloten, moeten dan ook bij uitstek van belang worden geacht voor het Indische defensievraagstuk. Zij verschaffen waardevolle gegevens omtrent de toenmalige strategische inzichten van twee grootmachten, die ook in een toe- komstigen Pacifickrijg ongetwijfeld op den voorgrond zullen tre den, alsmede over de uiterst zorgvuldige voorbereidingen en de aanvankelijke bedachtzaamheid, die het optreden van één dezer grootmachten, n. 1. Japan, hebben gekenmerkt. Maar ook over de moeilijkheden, die ondanks dit alles een over- zeesche vijand heeft te overwinnen, zijn absolute afhankelijkheid van de weersomstandigheden bij de landing en de daardoor soms veroorzaakte uiterst gevaarlijke kwetsbare momenten, zijn ge dwongen langzamen opmarsch en onmacht tot krachtige vervolging in een schrale landstreek, waar alles van achteren opgevoerd moet worden. Zij vestigt de aandacht op de vele gunstige kansen, die daardoor zelfs aan een Zwakkeren tegenstander, mits deze in staat 100

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 28