is tot snelle en offensieve operatiën, in een landoorlog geboden worden. En waar de strategische positie van den Indischen archipel in een toekomstigen Pacific-oorlog zich naar alle waarschijnlijkheid zal demonstreeren in een actie tegen enkele op het land ge legen objecten en het nu eenmaal voor ons uitgesloten moet wor den geacht dit met onze vloot afdoende te beletten, ligt het voor de hand, dat wij door doelmatige aanwending van de landmacht modern georganiseerde mobiele strijdmacht op Java, krachtige be zetting van de te betwisten punten in de buitengewesten een eventueelen schender van onze neutraliteit z u 1 1 e n moeten dwingen tot een onderneming te land, met al de daaraan uit een oogpunt van troepenvervoer over zee, verbonden ernstige moeilijkheden. De hier beschreven episode belicht ten slotte op meer dan overtuigende wijze en hierop willen we in het bijzonder den nadruk vestigen de noodzakelijkheid van een afdoende rege ling van het opperbevel over leger en vloot. De resultaten aan Russische zijde hebben n. 1. treffend bewezeu., dat de leiding der operatiën moet berusten in één hand, n. 1. in die van den deskundigen opperbevelheb ber van land- en zeemacht, bijgestaan door een volledigen staf en voorts dat inmenging van de Regeering in die leiding achterwege moet blijven. Een zeer belangrijke les, die echter ook reeds uit menig vooraf- gaanden oorlog getrokken kan worden, doch blijkbaar moeilijk begrepen wordt. De reden hiervan zal wel zijn, dat dergelijke les sen onvoldoende doordringen tot de Regeeringen, waarvoor zij toch in de eerste plaats bestemd zijn. Maar dan mag ook niet worden volstaan met het trekken van lessen uit de krijgsgeschiedenis, maar zullen tevens maatregelen moeten worden getroffen, dat deze lessen, voor zoover zij voor de Regeeringen rechtstreeks van belang zijn, door Haar ook worden verstaan en opgevolgd. B. Lijst van geraadpleegde bronnen. 1Russisch Generale Stafwerk (Duitsche bewerking door Freiherr von Tettau). 2. Freitag von Loringhoven. Die Fiihrung in den neuesten Kriegen. 3. Kriegsgeschichtliche Einzelschriften 39/42. 4. Mordacq. La guerre au XXe Siècle. 5. Extra Bijlage 1. M. T. No. 26 en 34. 6. 1. M. T. Jaargang 1918. 7. Löffler. Der R.-J. Krieg. 8. lmmanuel. Erfahrungen und Lehren des R.J. Krieges. 101

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 29