kost met 2 man nog een half-uur. Het geheel kan dus in middel matig vasten grond door 2 man gemaakt worden in 1 /2 a 2 uur. Volgens figuur 3 kan een dito schuilnis voor 2 man (ach ter elkaar) worden gemaakt. Er wordt begonnen een gat te graven in de borstwering als aangegeven in figuur 3a. In schuine richting 1 M' hoog, 0,50 M. breed en van onderen diep 1.20 M. Werktijd 3/4 a 1 uur. Onderwijl maakt een 2e man het juk; werktijd 1 [2 a 3j4 uur. Deze man gaat daarna wila's maken lang 1.20 M. Het juk wordt geplaatst, de wila's ingeslagen en de nis af gewerkt; werktijd f2 a uur. L»e nis is dus door 2 man in middelmatig vasten grond te maken in 1% a 2(4 uur. Als de grond zoo los is, dat de uitgraving slechts gedeeltelijk gemaakt kan worden, zal men het juk eerder stellen en de wila's inslaan naarmate de ontgraving vordert. Zoonoodig kunnen ook de zijwanden op dezelfde wijze als het bovenvlak worden bekleed met wila's. In zeer los sen grond zal dan tevens een 2e juk aan den achterkant in de schuilnis geplaatst moeten worden. Verder kunnen houten jukken worden gebruikt (rondhout 10 a 12 c. M. dik). Deze zijn te maken met de handbijl als éénig gereedschap. De bovendorpel wordt los op de stijlen gelegd middels een vischbek (figuur 4a). 2 man maken het juk in 1 uur. Het maken van de wila's, 't inslaan ervan en 't afwerken vordert ]/2 a uur. De totale werktijd is per nis lj2 uur meer dan bij ge bruik van bamboe. Het voordeel van hout is, dat het juk steviger is en dat bij toepassing van een planken dek de nis veel veiliger wordt en langer levensduur heeft. Bij toepassing van dikke takken (8 a 10 c. M.) kan de bovendorpel met goed gevolg gelegd worden in een vork en behoeft dus geen vischbek toegepast te worden (fig. 4b). Als er geen bamboe of planken aanwezig zijn voor het ma ken van het dek, kunnen takken van een armdikte, met de bijl in tweeën gespleten, worden gebruikt. Foto II geeft een schuilplaats voor 2 man achter elkaar, met houten juk en bovendek van gespleten takken. Kan men de beschikking krijgen over sessaks (van stevige wi la's gevlochten bamboe matten) of deze zelf vervaardigen, dan is het nuttig de ingangen der schuilplaatsen daarmee af te slui ten. Stukken van 0,75 M. breed en 1 M. hoog zijn daartoe voldoende en geven beschutting tegen terugvliegende scherven. 105

Indisch Militair Tijdschrift | 1926 | | pagina 33